Môže sactosalpinx ovplyvniť úspešnosť IVF?

Zodpovedané
19. dec 2019

Dobrý deň,

som momentálne v stimulácii k môjmu prvému IVF. Na ľavom vajcovode mám nepriechodnosť - podozrenie na sactosalpinx a na pravom vaječníku mi lekárka pri kontrole najskôr hovorila o cystickom tkanive.

Pri poslednej kontrole pred OPU hovorí už o sactosalpinxe.

Môžu tieto útvary ovplyvniť úspešnosť IVF?

Nemali by byť odstránené?

Ak áno, kam sa s tým obrátiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prípade sactosalpingu sa jedná o zväčšenie vajíčkovodu naplneného tekutinou, a to najčastejšie pod vplyvom prekonaného zápalu v malej panve.

Niekedy pri zvýšenom tlaku tekutiny vo vnútri vajíčkovodu môže dôjsť k jeho otvoreniu do dutiny maternice a k vyprázdneniu, čo označujeme ako tzv. ventilový sactosalpinx. Výskyt môže byť iba jednostranný, resp. na oboch stranách.

Symptómy nemusí mať žena žiadne alebo najčastejšie udáva bolesti v podbrušku rôznej intenzity na postihnutej strane. Dôležité je, že takto zmenený vajíčkovod nie je normálne funkčný. V mnohých prípadoch je jeho činnosť spomalená, čo výrazne zvyšuje riziko vzniku mimomaternicového tehotenstva.

Častá však býva aj jeho úplná nepriechodnosť. Operačné spriechodnenie takto poškodeného vajíčkovodu je veľmi náročné a s neistým záverom, pretože i úspešný operačný výkon vedie iba zriedkavo k spontánnemu otehotneniu. Faktom zostáva, že prítomnosť sactosalpingu znižuje úspešnosť IVF liečby zhruba o polovicu.

Tekutina vo vnútri vajíčkovodu môže nepriaznivo vplývať na embryo v maternici, čím klesá šanca na úspešnú graviditu. Nález zväčšeného vajíčkovodu je pre prognózu liečby sterility nepriaznivý a odporúča sa jeho odstránenie. Preto je metódou voľby IVF liečba až po tzv. salpingectomii (odstránenie zväčšeného vajíčkovodu).

Skúste sa poradiť v centre asistovanej reprodukcie, v ktorom podstupujete liečbu. Niektoré z nich ponúkajú aj možnosť laparoskopického odstránenia sactosalpingu, prípadne vám váš gynekológ vypíše žiadanku na operáciu v niektorej z nemocníc.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková