Môžu drogy za kvalitu spermií?

Zodpovedané
23. júl 2020

Dobrý deň,

môj manžel dlhodobo fajčil marihuanu a vyskúšal aj iné drogy. Veľa fajčil, pil, mal zlú životosprávu. Pracoval v lakovni, roky tam dýchal chemikálie.

Teraz už nič z toho nerobí a stravuje sa dobre. Fajčí 4 cigarety denne, má nadváhu a snaží sa chudnúť. Narodila sa nám dcérka s neulologickou poruchou a poškodenými očnými nervami.

Môže to mať súvislosť s jeho starým životným štýlom?

Odporúčate nám ďalšie tehotenstvo?

Aké vyšetrenia máme podstúpiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

fajčenie a užívanie omamných látok pri snahe o počatie nedoporučujem. Pokiaľ došlo k náprave životného štýlu sú šance na zdravé tehotenstvo oveľa vyššie. Či môžu byť vyššie uvedené ochorenia u prvého dieťatka spôsobené týmto životným štýlom, alebo môžu byť zapríčínené aj inými faktormi, tak to sa takto nedá povedať.

Pokiaľ sa tehotenstvo podarí spontánne je možné absolvovať v 1. trimestri vyšetrenie na isté chyby v chromozómoch ako aj isté znaky ochorenia dôležitých orgánov.

S pozdravom