Prečo sa nám už 4 roky nedarí otehotnieť?

Zodpovedané
20. jan 2020

Dobrý deň,

mám 37 rokov, jedno 12 ročné dieťa a už 4 roky sa nám nedarí otehotnieť. Hormonálny profil mám v poriadku. Menzes mám 28 dňový. Manželov spermiogram je v poriadku.

Ovulácia je odsledovaná. Brala som Clostilbegyt. Na 10. deň cyklu som mala 19 mm folikul. Pichli mi Pregnyl a brala som Progesteron. I napriek tomu sa nepodarilo. Cysty som nikdy nemala.

Kde môže byť problém?

Môžem mať zrasty, aj keď sa to nijako neprejavuje?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že vaše dieťa ste splodili s rovnakým partnerom.

Zrasty, alebo nepriechodnosť vajíčkovodov môže byť jednou z možných príčin a tento stav vy nemusíte nijako pociťovať.

Riešením je vyšetrenie priechodnosti vajíčkovodov či už v celkovej krátkodobej anestézii, alebo v ambulantnom režime (oba spôsoby vieme vyšetriť aj na našej klinike Iscare), resp. laparoskopickou operáciou, ktorá však so sebou nesie bežné operačné riziká.

Súčasťou pátrania po príčinách sterility je i vyšetrenie hormónov štítnej žľazy, ďalej vyšetrenie hematologických či imunologických parametrov. Dôležité je taktiež ultrazvukové potvrdenie normálne sa vyvíjajúcej sliznice, ktorej hrúbka i štruktúra sú taktiež nevyhnutné pre uhniezdenie embrya.

Bohužiaľ, niekedy sa nám ani napriek všetkej snahe a realizácii všetkých dostupných vyšetrení nepodarí presne identifikovať príčinu neplodnosti. V takomto prípade hovoríme o tzv. idiopatickej sterilite, ktorá je obzvlášť komplikovaná tým, že ju nevieme cielene riešiť.

S postupujúcim vekom, najmä po dosiahnutom 35. roku života sa nielen počet, ale i kvalita vajíčok rapídne zhoršuje a tento proces nevieme nijako spomaliť ani ovplyvniť. Hormonálny profil nám síce ukáže, aká je zásoba vajíčok v tele, avšak ich kvalitu nie. Toto môže byť tiež jednou z príčin, ktorá je veľmi pravdepodobná, nakoľko prvé dieťa ste počali v 25. rokoch, kedy bola kvalita vajíčok neporovnateľne lepšia.

Na našej klinike zvyčajne postupujeme tak, že po vyšetrení priechodnosti vajíčkovodov a pri opakovane neúspešnej inseminácii (vstreknutie partnerových spermií priamo do maternice v prípade, že vajíčkovody priechodné sú a partnerov spermiogram je v norme) odporúčame partnerom podstúpiť cyklus umelého oplodnenia. Tam máme možnosť sledovať vývoj embryí v špeciálnom inkubátore a vložiť iba vhodné embryá. Taktiež pred vkladom sledujeme rast sliznice a podávame lieky na podporu implantácie embrya.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková