Aké sú Vaše odporúčania po mimomaternicových tehotenstvách?

Zodpovedané
2. dec 2021

Dobrý deň,

mám jedno dva a pol ročné dieťa, o ktoré sme sa snažili rok. Tehotenstvo bolo bezproblémové, len pôrod trocha horší. Rodila som dva dni, stratila veľa krvi. Dávali mi transfúziu, ale nakoniec ok.

Po roku a pol od pôrodu sme sa rozhodli, že sa začneme snažiť o druhé bábätko. Zatiaľ neúspešne. Dvakrát som mala mimomaternicové tehotenstvo, o ktorom si mysleli, že je to biochemické tehotenstvo. Po dvoch týždňoch som začala krvácať.

Pri treťom neúspešnom tehotenstve, kedy mi praskol vajcovod a museli mi ho odobrať - čiže ďalšie mimomaternicové, mi našli dva predchádzajúce v bruchu.

Záver - tri mimomaternicové tehotenstvá a odobratie pravého vajcovodu. Tie dva plody boli na ľavej strane, čiže pravdepodobne z ľavého vajcovodu.

Moja pani doktorka mi zachránila život. Odporúča mi už sa snažiť a nevylučuje, že sa to stane zase. No nemyslí si, že vyšetrenia pomôžu zistiť príčinu, nakoľko to je mimomaternicé.

Výsledky z hematológie mám v poriadku, zápaly taktiež žiadne. Menzes mám vždy na čas, ovuláciu silnú. Dokonca sa nám pred dvomi mesiacmi šmyklo a akurát som bola na kontrolné hCG. Bolo zvýšené. O pár dní zišlo na nulu. To ma vyľakalo, lebo som vlastne nevedela, že som v tom a hCG v čase ovulácie bolo ešte vyššie.

Jednoducho sa bojím, čo sa bude diať a čo mám robiť, aby som tomu predišla.

Aké sú Vaše odporúčania?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak máte jeden vajičkovod a je priechodný, tak určite máte šancu otehotnieť spontánne.
Čo sa týka toho ako bude pokračovať tehotenstvo a či neskonči GEU, to Vám neviem povedať.

Urobiť pre to asi veľa nemôžete. Len skúšať.

Držím palce

Dr. Nataliya Roshko
gynekologička
www.repromedica.sk