Existuje nejaká prírodná medicína, ktorá môže ovplyvniť polyp?

Zodpovedané
6. apr 2020

Dobrý deň,

pri preventívnej prehliadke mi gynekologička povedala, že mám polyp v maternici. Vraj by mal "odísť” s menštruáciou. Nič viac k tomu nepovedala. Pani doktorka vie, že plánujem v priebehu pol roka otehotnieť.

Je potrebné sa znovu objednať na kontrolu?

Existuje nejaká prírodná medicína, ktorá môže ovplyvniť polyp?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

polyp je v podstate akýsi "výrastok" sliznice. Jeho vznik nie je úplne objasnený, ale zrejme súvisí s hormónmi estrogénmi.

Ak je ultrazvukové vyšetrenie robené v 2. polovici menštruačného cyklu, môže sa stať, že nepravidelná a vysoká sliznica iba vyzerá ako polyp. To či sa polyp spontánne odkrváca počas menštruácie je veľmi individuálne a závisí to najmä od jeho charakteru, veľkosti a umiestnenia.

Drobné polypy väčšinou nespôsobujú žiadne ťažkosti, ale môžu tvoriť prekážku pri uhniezďovaní embrya, čím bránia v otehotnení. Zvyčajne je postup taký, že tesne po skončení menštruácie, kedy je sliznica opäť nízka, by sa mala ultrazvukovým vyšetrením skontrolovať a pozrieť či polyp zmizol, alebo pretrváva. Ak pretrváva, odporúča sa jeho odstránenie v celkovej krátkodobej anestézii pomocou hysterokopickej kontroly.

Účinné prírodné voľnopredajné prípravky na odstránenie polypu neexistujú.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková