Mala by som si dať operovať endometriózu a až potom sa pokúsiť o ďalšie IVF?

Zodpovedané
4. máj 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mám endometrióznu cystu 3 cm. Ostatné vyšetrenia mňa a aj manžela (obaja 34 r.) sú v poriadku. Vrátane genetiky.

Bolo mi odporúčané neisť na odstránenie cysty ale na IVF. Absolvovali sme 1 pokus, odobraných 11 vajíčok a z toho oplodniť sa podarilo len polovicu. Na vklad ostalo len 1 vajíčko a aj to sa muselo vkladať predčasne, pretože všetky oplodnené sa nám vyvíjali s fragmentáciou a pozastavili svoj vývoj. Akurát toto jedno ostalo, tak sa skúsil vklad na 4. deň - neúspešne.

Nemalo by väčší význam najskôr dať si operovať endometriózu a až potom sa pokúsiť o ďalšie IVF?

Ďakujem

Dobrý deň,

endometrióza vplýva embryotoxicky, a preto by som skôr najprv poriešila tento problém.

Nech sa Vám darí.

Dr. Nataliya Roshko
gynekologička
www.repromedica.sk