Môže ísť o problém s donosením?

Zodpovedané
14. jún 2021

Dobrý deň,

mám 37 rokov, dve deti - 4 a 2 ročné, PCO. O prvé dieťa sme sa snažili tri roky. Pôrod bol sekciou a predčasný pre preeklampsiu. Druhé sa podarilo na tretí cyklus (vitamíny, meranie BT, žiadny stres). Pôrod bol sekciou v 38. týždni pre hypertenziu. Od 18. týždňa som užívala ASA ako prevenciu preeklampsie, od 32. týždňa nizkomol. heparín.

Teraz som tretíkrát tehotná i napriek barieérovej AK a sledovaniu ovulácie. Tá sa posunula, neplánovali sme - hlavne kvôli môjmu veku a komplikáciám. Stalo sa.

Prvých 7 týždňov dobre (v oboch predošlých tehotenstvách som už mala hematómy, Duphaston do 12. týždňa). V 8. týždni začalo špinenie, mala som 5 cm hematóm. Dostala som Duphaston, vstrebal sa za 10 dní. V 12. týždni ďalší 8 cm hematóm, ktorý začal masívnym krvácaním. Do pár hodín krvácanie prestalo, potom pár dní veľmi slabé špinenie. Týždeň som bola hospitalizovaná. Asi stres mi spôsobil zvýšenie krvného tlaku. Ten sa už upravil, hematóm sa nevstrebal.

Doteraz (16tt) tam mám asi medzi obalmi s prednou stenou maternice čiastočne septovanú kolekciu, ktorá nalieha na krčok (45 mm). Plod sa vyvíja dobre. Pred každým hematómom som užívala ASA ako prevenciu preeklampsie, ale teraz ju mam vysadenú. Užívam Duphaston, magnézium, Ascorutin a vitamíny.

Mám doma kľudový režim, koľko sa dá. Staršie dieťa je v škôlke, tam ho odveziem a potom už len ležím, sedím.

Čo ešte môžem urobiť, aby sa mi to ukľudnilo?

Včera som mala po 3 týždňoch veľmi slabé špinenie.

Vstrebe sa ešte tá kolekcia?

Vytečie, keď nalieha na krčok?

Placenta je vzadu.

Ďakujem

Dobrý deň,

vzhľadom na Vašu anamnézu ťažko predpovedať ako ďalej sa bude vyvíjať tehotenstvo. Ale predpokladám, že hematómy sa vstrebú.

Každopádne, teraz doporučujem kľudový režim, absenciu pohlavného styku, pokračovať v liečbe podľa ordinácie Vášho lekára.

V prípade krvácania jasnou krvou, bolesti v podbrušku kŕčovitého charakteru - okamžitá kontrola u OG, alebo v nemocnici.

Veľmi Vám držím palce

Dr. Nataliya Roshko
gynekologička
www.repromedica.sk