Ako docieliť, aby sa 2,5 ročný syn rozjedol?

Zodpovedané
5. júl 2021

Dobrý deň,

môj 2,5 ročný syn nikdy nebol veľký jedák. Od začiatku odmieta jesť určité potraviny. Posledné dni nezje takmer nič, len (max. 5 lyžičiek polievky či iného jedla) za celý deň. Prípadne si odhryzne trochu z rohlíka.

Dávam mu sirup na podporu chuti do jedla, no zje naozaj máličko. Vodu pije normálne. Energie má veľa, nie je apatický, je veselý a celý deň behá a hrá sa. Ovocie nechcel nikdy, ani čerstvú zeleninu. Mlieko nepije vôbec a ani iné mliečne výrobky. Jediné čo zje, tak to sú zeleninové polievky, vývary, mäso a prílohy ako ryža, cestovina a rôzne pyré.

Posledné týždne sa trápime aj s ekzémami. Jedlo mu ponúkam často, stolicu má každý deň.

Ako docieliť, aby sa rozjedol?

Vôbec nemá záujem o nové jedlá, odmieta ochutnať. Popritom nás vidí jesť pestrú stravu a vždy mu ponúknem. Návštevy doktorov znáša veľmi zle, hrozne plače a nedá sa utíšiť.

Je nevyhnutná návšteva doktorky a odber krvi?

Ďakujem

Dobrý deň,

ako píšete, že synček je zdravé, hravé dobre sa vyvíjajúce dieťatko, ja by som to nesilila. Nie je jedák odjakživa, asi to už iné nebude. Kúpila by som multivitamínový prípravok na doplnenie vitamínov tak všeobecne. Nie je potrebný ani odber krvi ani iná intervencia.

Dávajte stále aj Vigantol, prípadne inú formu vitamínu D.

To, že odmieta nové potraviny je príznačné pre tento vek aj u detí, ktoré papajú inak dobre, nieto ešte pre deti, ktoré odjakživa papajú zle.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička