Ako postupovať, keď trojročné dieťa odmieta jedlo?

Zodpovedané
4. jan 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom trojročného syna, ktorý úplne odmieta zeleninu a ovocie. Z polievok už zje iba vývar s rezancami. Predtým jedol aj rôzne zeleninové polievky krémové.

Nové jedlo ani neochutná. V škôlke nezje nič aj celý deň. Nechce nátierky, maslo. Spapá len suchý rohlík, chlebík. Má 5 jedál dokopy, ktoré má rád. Napr. mäsko s ryžou, cestoviny s omáčkou.

Keď sa pozrie na jedlo a nepozdáva sa mu, tak si nesadne k stolu. Nepomáhajú príkazy, zákazy, prosby, hry.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

veľa detí je takýchto odmietavých. Všeobecné odporúčanie neexistuje. Treba synčekovi variť to, čo mu chutí. Plus sa snažiť zakomponovať do jedálnička ostatné potraviny - spraviť rôzne formy ovocia, nakrájať, naservírovať do obrázka, spraviť lievance, či sťavu z ovocia a zeleniny...

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička