Môže mi babka darovať celú časť z bytu?

Zodpovedané
28. apr 2024

Dobrý deň,

moja babka by mi chcela darovať zo svojej čiastky z bytu svoj podiel. Babka má tri dcéry, ktoré po dedkovej smrti v roku 2004 zdedili zo 4-izbového bytu jeho časť (každá po štvrtine). Babka má svoju časť aj po dedkovi a chcela by mi darovať svoju čiastku.

Môže ju darovať celú alebo len časť, ktorú vlastní?

Ako treba postupovať?

Pokiaľ má človek zdravotné problémy (chôdza), môže prísť notár k osobe, ktorá chce darovať svoju časť priamo domov?

Môžu byť svedkovia susedia?

Ďakujem

Dobrý deň,

babka Vám môže darovať len ten podiel na byte, ktorý vlastní. Podiely, ktoré po dedkovi zdedili jeho dcéry, vlastnia tieto dcéry, a preto Vám ich babka darovať nemôže.

Ak by Vám babka svoj podiel chcela darovať, treba spísať písomnú darovaciu zmluvu a následne podať žiadosť o zápis darovania na kataster (tzv. návrh na vklad). Podpis babky na darovacej zmluve musí byť notársky osvedčený. Ak sa dohodnete s najbližším notárskym úradom, zrejme budú ochotní prísť za babkou do bytu a osvedčiť jej podpis tam. Upozorňujem, že cena za poskytnutú službu sa v takom prípade navýši, keďže notár si bude účtovať aj tzv. náhradu za stratu času - cestu k babke a od babky.

Svedkov v takomto prípade nebudete potrebovať. Tí prichádzajú do úvahy len v prípade závetu, čo by Vám v tomto prípade nepomohlo. Ak by babka v závete opomenula svoje dcéry, bol by závet v tejto časti neplatný.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk