Môžu mať deti trvalý pobyt v Rakúsku, keď budú chodiť do školy na Slovensku?

Zodpovedané
28. apr 2024

Dobrý deň,

s rodinou sa plánujeme odsťahovať do Rakúska. Chceme, aby deti chodili do aktuálnej školy na Slovenku a tiež, aby im zostal súčasný detský lekár.

Môžu mať v tomto prípade trvalý pobyt v Rakúsku?

Môžu mať trvalý pobyt aj na Slovensku aj v Rakúsku?

Tiež sa chcem spýtať aj na dospelé osoby. Pracovný pomer budem mať v Rakúsku a aj trvalý pobyt.

Môžem v tomto prípade využívať služby slovenského zdravotníctva?

Zatiaľ nehovoríme po nemecky.

Ďakujem

Dobrý deň,

kvôli presťahovaniu sa do Rakúska, resp. kvôli zmene trvalého pobytu do Rakúska Vás zrejme nikto nebude nútiť meniť deťom školu/lekára. Odporúčam, aby ste si to overili priamo v škole/u dotyčného lekára.

Jedna osoba môže mať len jeden trvalý pobyt (druhá adresa je tzv. "prechodný pobyt").

Ak budú dospelé osoby zamestnané v Rakúsku a budú tam mať aj trvalý pobyt, zrejme im zanikne povinné zdravotné poistenie na Slovensku. V takom prípade budú môcť využívať služby slovenského zdravotníctva, avšak iba ako samoplatca (budú si každé vyšetrenie hradiť a následne žiadať o jeho preplatenie v Rakúsku) alebo na základe komerčného zdravotného poistenia (ktoré budú musieť na tieto účely osobitne uzavrieť a uhrádzať poistné). Odporúčala by som Vám, aby ste sa na detaily informovali vo svojej zdravotnej poisťovni.

Skutočnosť, že nehovoríte po nemecky, nehrá v tomto prípade žiadnu úlohu.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk