Dajú sa znamienka pod očami odstrániť bez jaziev?

Zodpovedané
10. nov 2022

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom dvoch červených znamienok pod ľavým okom. Mám cez 35 rokov a znamienka sa mi objavili pred rokom. Sú maličké, ale sú viditeľné. Bojím sa, že po ich odstránení mi ostanú jazvičky.

Existuje nejaké odstránenie bez jaziev, napr. laserom?

Je nejaká nádej, že sa znamienka stratia?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak sa odstránia útvary na koži v jej celej hrúbke, čiže sa odstránia celé, tak vždy ostane jazva. Nezáleží na tom či sa jazva reže skalpelom alebo spáli laserom.

Snaha o minimálne viditeľnú jazvu spočíva v tom, že jazvu umiestnime pokiaľ je to možné do prirodzenej vrásky alebo línie. Používame vnútorné šitie a pooperačnú lokálnu starostlivosť na minimalizovanie pohybu jazvy a jej infekciu.

Ale niekedy sú červené fliačiky len zmnožené cievky alebo pigmentácie a nie je potrebné odstrániť celú hrúbku kože a zásah môže byť len povrchový. Vtedy jazva nevzniká, prípadne len malý fliačik.

V takýchto prípadoch je spálenie laserom vhodné. Posúdiť to môže dermatológ. Aj to, aký vývoj útvarov na koži predpokladá.