Je možné reklamovať liposukciu?

Zodpovedané
14. nov 2021

Dobrý deň,

pred ôsmimi dňami som absolvovala zákrok liposukcia + abdomino plastika.

3 týždne pred zákrokom som absolvovala konzultáciu, kde som prišla zo zámerom liposukcie bokov a bruška. Lekárka mi povedala, že pre bruško je lepšia abdominoplastiku. Lebo ak bude len liposukcia, tak mi ostane veľký nadbytok koze. Tak som najprv požiadala iba o cenovú ponuku liposukcie bokov (kde som zdôraznila, že boky sú pre mňa úplne primárne pri liposukcii) a tiež horného bruška. Lekárka navrhla, že pri odsávaní bokov je možné odsať aj horné bruško.

Následne mi hovorila o abdominoplastike, že jazva nebude až taká viditeľná a že lepšie bude vyzerá vtedy, keď budem mať úzke boky aj ploché bruško.
Takže konečné rozhodnutie na konzultácii bolo, že mi pošlú 2 cenové ponuky. Prvá ponuka liposukcia (bokov a horného bruška) a druhá ponuka liposukcia + abdominoplastika.

Nakoniec sme sa telefonátom dohodli na možnosti číslo 2. Čiže aj s abdominoplastikou. Teraz odhliadnuc pár dni sa stále pozerám do zrkadla a plačem, pretože boky nemajú žiadnu zmenu. Ako keby liposukcia bokov nebola vôbec vykonaná a pritom to bol môj primárny bod liposukcie.

Je možné to nejakým spôsobom reklamovať?

Boky mám naozaj dominantné oproti zvyšku tela. Za zákrok som dala 4 000 eur v nádeji, že sa ich konečne zbavím. Je to pre mňa neskutočné sklamanie.

Ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem Vášmu rozčarovaniu. Znie to tak ako keby ste sa na konzultácii s chirurgom neporozumeli.

Chyba porozumenia môže byť na oboch stranách, a preto je vhodné pri každom operačnom zákroku absolvovať viacero konzultácií u jedného alebo lepšie u rôznych chirurgov kým nedospejete ku pocitu dôvery. Ani to nemusí byť záruka želaného výsledku, ale aspoň ste pre to urobili všetko.

V tomto štádiu je to len o tom ako sa dokážete s doktorkou, alebo klinikou dohodnúť na postupe. Či je to, na čom ste sa dohodli, nesplnené z objektívnych alebo subjektívnych príčin.

Reklamovať nesplnené očakávania na estetický výsledok je takmer nemožné.
Reklamuje sa nesprávny postup z hľadiska lekárskeho "lege artis". Napríklad by ste mali jazvy navyše, na ktorých ste sa nedohodli atď.

Estetický výsledok je subjektívnej povahy. Ako jeden človek môže brať v extrémnom prípade výsledok nedostatočný, tak druhý zase za výsledok prehnaný.

Napríklad, lekár sa dohodne na konzultácii na zväčšení prsníkov tak, aby sa dosiahol harmonický výsledok k postave. Dohodnú sa na 300 ml okrúhlom implantáte.
O výsledku sa žena vyjadrí, že sú extrémne veľké a neprirodzené a jej manžel že to ani nevidno a boli to vyhodené peniaze, veď vyzerá ako predtým. Prihliadame na pacientku a nie na jej okolie. Tu ale vidno, že to čo vidí jeden, druhý nemusí a tak je to aj s lekármi.

Čiže reklamácia, tak ako ju chápeme v estetickej chirurgii ohľadom estetického výsledku nie je. Preto je dôležitá konzultácia a detailne vysvetlenie možností.

Konkrétne pri liposukcii môže dôjsť ku nerovnostiam a prebytku kože pri nadmernom odsatí tuku. Možno u Vás to bola hranica, čo sa dá dosiahnuť. Bohužiaľ, to neviem potvrdiť a ani vylúčiť.

Myslím, že každý chirurg chce mať vo výsledku spokojnú klientelu. Teda mu záleží na tom, aby sa výsledok dotiahol do maximálnej spokojnosti podľa možnosti. Ak taká možnosť nie je. Je potrebné sa o tom dopredu porozprávať.