Koľko tuku sa môže odsať pri liposukcii?

Zodpovedané
10. mar 2024

Dobrý deň,

chcem sa informovať.

Existuje maximálne množstvo tuku, koľko sa môže odobrať pri liposukcii?

Ako sa to počíta?

Na ml, kg, cm?

Ak by som chcela zmenšiť obvod pásu - brucha cca 10 cm, koľko by mi museli odsať tuku?

Po akej dobe vidno výsledky a kedy je výsledok definitívny?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

cieľom plastickej operácie nie je matematicky strohý fakt ako objem alebo veľkosť.
Cieľom je dosiahnuť esteticky vyhovujúci výsledok. Čo je estetické, môže byť veľmi subjektívne a vnímanie estetiky/krásna sa zvyčajne dosť líši od človeka k človeku.

Cieľom najdôležitejšej časti je osobný kontakt pri konzultácii, kde zhodnotíme očakávania a možnosti. Ak sa ku požadovanému cieľu nevieme dostať, alebo ho nevieme dosiahnuť odporúčaným postupom, tak je vhodnejšie operáciu vôbec neabsolvovať. Vyhneme sa tak sklamaniu a nespokojnosti.

Konkrétne v prípade liposukcie je cieľkom "body forming" - tvarovanie tela tým, že tuk odoberáme na miestach, kde by ho prirodzene malo byť menej aj vzhľadom na anatómiu a prirodzenú harmóniu tela.

Ak je človek celkovo obézny, liposukciou sa určite k schudnutiu/štíhlejšej postave nedopracuje.

Pri liposukcii sa relatívne "hrubo" poškodzujú tkanivá medzi kožou a svalmi. Snažíme sa čo najmenej poškodiť aj v tkanive prebiehajúce nervy, cievy, lymfatické zásobenie. Vždy určité množstvo tuku musí na mieste ostať.

Táto operácia je tým pádom určitý typ "traumy". Čím je väčší rozsah, tým sú vyššie riziká komplikácií aj pre celý organizmus, ktorý sa musí s týmto tkanivovým poškodením vysporiadať.

Hraničný objem sa udáva 2000 - 2500 ml tuku. Pri takomto množstve by mal byť pacietnt sledovaný na JIS ako po ťažkom úraze. Teda to nie je vhodné na súkromných menších klinikách.

Druhá vec je zmenšenie obvodu. Na množstve tuku v oblasti pásu sa omnoho viac ako podkožný tuk podieľa tuk vnútrobrušný. Ten tuk, ktorý sa nachádza pomedzi črevami. Je o dosť dôležitejšie pre zdravú životosprávu sa ho zbaviť. Ale nie liposukciou, ale úpravou životného štýlu.