Ako dlho pred pôrodom mám ísť k ortopédovi kvôli skolióze?

Zodpovedané
14. nov 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Som v 17. týždni tehotenstva a pred pár rokmi mi diagnostikovali skoliózu a ako keby som mala aj jednu nohu kratšiu. Ja som to neriešila.

Chcem ísť k ortopédovi, aby mi povedal, že môžem rodiť prirodzene alebo len cisárskym. Môj gynekológ povedal, že za ortopédom stačí ísť mesiac pred pôrodom.

Kedy mám ísť k ortopédovi podľa Vás?

Čo môže hroziť, ak by som rodila prirodzene?

Je pravda, že žena so skoliózou nemôže mať epidurál?

Ďakujem

Dobrý deň,

skolióza najmä keď nemáte žiadne problémy a neliečite sa, nie je indikácia k cisárskemu rezu.
Na konzultáciu na ortopédii stačí ísť vtedy, keď Vás pošle pôrodník vo Vami vybranej pôrodnici okolo 36. týždňa.

Epidurál závisí od anesteziológa. Problém majú najmä ženy, ktoré sa liečia s chrbticou a sú po operácii.

Pri ,,bežnej " skolióze, ktorú má veľa žien problém nebýva.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com