Hrozí po IVF vyššie riziko predčasných pôrodov?

Zodpovedané
13. máj 2019

Dobrý deň,

podstúpila som mimotelové oplodnenie a už som v 30. týždni tehotenstva. Od 12. týždňa pociťujem tvrdnutie brucha, skrátený krčok a teraz som sa začala zvnútra otvárať.

Všetky kultivácie a vyšetrenia sú v poriadku.

Stretla som sa z názorom lekára, že to mám z toho, že to je dieťa zo skúmavky.

Hrozí po IVF vyššie riziko predčasných pôrodov?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

po IVF je skutočne vyššie riziko predčasného pôrodu. Väčšinou je to spojené s príčinami prečo sa pár rozhodol pre IVF ako je napr. vyšší vek, pridružené ochorenia.

Je dôležité včas problém diagnostikovať. V prípade skráteného hrdla sa veľmi osvedčilo podávanie Utrogestanu vaginálne.

Závisí aj na dĺžke hrdla meranej ultrazvukom tzv. cervikometrie. Ak je viac ako 25 mm je riziko predčasného pôrodu nízke.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com