Je možný prirodzený pôrod po dvoch sekciách?

Zodpovedané
19. feb 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. Prvý pôrod končil akútnou sekciou (prolaps pupočníka). Druhý pôrod mal byť prirodzený, ale v 34. týždni mi povedali, že mám veľmi tenkú jazvu (2 mm).

Aký je vlastne ideál hrúbky jazvy?

Veľmi, naozaj veľmi som chcela rodiť prirodzene.

Som človek, ktorý potrebuje vedieť čo sa deje, čo sa stalo. Potrebujem informácie, aby som vedela, dokázala danú vec spracovať. Viackrát sa stalo, že mi dodatočne povedali to, čo mi nechceli povedať hneď. Strácam dôveru.

Obaja moji lekári (gynekológ aj pôrodník) sú veľmi opatrní ľudia. Keď som pôrodníčke povedala, že chcem rodiť prirodzene, veľmi ma odhovárala .

Prvá sekcia bola v júni 2018. Druhá v apríli 2020. Rozprávame sa o treťom bábätku. Určite nie tak skoro. Možno o 5 - 6 rokov, možno neskôr.

Myslíte, že by bol možný prirodzený pôrod?

Čo si myslíte vy osobne o takýchto prípadoch?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pôrod po 2 sekciách možný je, ak sú na to splnené podmienky.
Čo sa týka hrúbky jazvy, je veľa názorov. Niektorí gynekológovia meria jazvu každú poradňu, niektorí ju skontrolujú len tesne pred pôrodom, niektorí dokonca vôbec.

Ale existujú pôrodnice aj pôrodníci, ktorí majú skúsenosti s pôrodmi po 2 sekciách a sú schopní objektívne zhodnotiť riziká a na základe toho sa spoločne s Vami rozhodnúť o postupe.

Bohužiaľ vo veľkej časti pôrodníc je aplikovaný opatrný prístup s heslom, že pôrod sekcií ktoré bezpečnejšie. Toto však vyvracia početné štúdie z posledných rokov, ktoré upozorňujú na riziká cisárskeho rezu ako pre matku, tak pre dieťa.

Takže vo vašom prípade bude potrebné vyhľadať si pôrodnicu a lekára, ktorí budú spoločne s Vami veriť v úspešný pôrod.

Držím Vám palce.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com