Je potrebné vyvolávať pôrod dva týždne pred termínom z dôvodu nižšej váhy bábätka na ultrazvuku?

Zodpovedané
17. júl 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom pôrodu.

Je podľa Vás potrebné vyvolávať pôrod dva týždne pred termínom len z dôvodu nižšej váhy bábätka na ultrazvuku (cca 2 500 g), aj keď nie sú žiadne zdravotné komplikácie u bábätka alebo matky a bábätko normálne priberá len je menšieho vzrastu?

Ďakujem

Dobrý deň,

to záleží na viacerých faktoroch. Prietoku krvi placentou, monitorom bábätka, sledovaní v dlhšom časovom intervalu.

Samotná váha nie je dôvod na vyvolanie pôrodu. Ak bábätko nepriberie alebo je tam rastová reštrikcia je vhodné to riešiť. Toto môže posúdiť len lekár, ktorý je informovaný o Vašom zdravotnom stave.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com