Je prvý nevydarený prirodzený pôrod dôvodom na sekciu?

Zodpovedané
7. jún 2020

Dobrý deň,

počas prvého pôrodu mi zistili užšiu panvu a zle položenú lonovú kosť. Syn sa nevedel zosunúť do pôrodných ciest. Bol ťahaný, pridusený a ako následok má DMO.

Som druhýkrát tehotná a doktor mi odporúča prirodzený pôrod. Ja mám z toho traumu a radšej by som rodila sekciou.

Je prvý nevydarený prirodzený pôrod dôvodom na sekciu?

Čo mi odporúčate?

Ktorý pôrod je podľa Vás pre mňa vhodnejší?

Ďakujem

Dobrý deň,

chápem Vaše obavy. Avšak dieťa s DMO nie je indikácia na ďalšiu sekciu. Aj sekcia je riziko DMO.

Pre dieťa i pre Vás je lepšie prirodzený pôrod.
To, že dieťa nezostúpilo do pôrodných ciest ideálne nemuselo byť spôsobené anatomickým pomerom panvy, častejšia príčina je iné naliehanie hlavičky. Čo sa pri ďalšom pôrode nemusia opakovať.

Odporúčam Vám kontaktovať pôrodníka a porozprávať sa o spôsobe pôrodu.

Pre dieťa je veľký benefit aj to, že prejde kontrakčnú činnosťou počas pôrodu. Ak by pôrod nepostupoval ideálne dá sa urobiť cisársky rez i akútne.

Držím palce

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com