Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Mám traumu z pôrodu. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
Strach z pôrodu
8. máj 2020

Dobrý deň,

rada by som sa informovala ohľadom návštevy psychiatra z dôvodu strachu z pôrodu.

Pred 11. rokmi som rodila prirodzene, ale bolo to to najhoršie, čo som v živote zažila. Vtedy som si povedala, že tehotenstvo už nikdy nepodstúpim.

Ale predsa len. Podarilo sa mi plánovane otehotnieť. Myslela som si, že čas rany zahojí. Nezahojil.

Pôrod som mala ťažký, dieťa mi oživovali. Dcérka mala mizerné Apgar skóre. Ja som dostávala kyslík, obe sme mali hematómy a očká zaliate krvou. Absolvovala som aj predpôrodnú prípravu, snažila som sa. Pôrod nepostupoval, personál na mňa kričal. Tlačili mi lakte na brucho. Pri šití som cítila každý štich. Padala som z pôrodného stola, keďže mám len 156 cm a predo mnou asi rodila vyššia mamička.

Dcérka má trvalé následky ako astigmatizmus, dyslexiu, dysgrafiu. Dlho som navštevovala psychologické poradne. V noci sa už začínam budiť, strhávať a nedokážem sa tešiť z tehotenstva.

Dá mi výmenný lístok obvodný lekár alebo gynekologička?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

treba situáciu čo najskôr riešiť jednak s gynekologičkou a taktiež by som Vám odporučila vhodnú profylaxiu. Nájdite si nejaký predpôrodný kurz, kde sa budete môcť otvorene baviť o svojich obavách.
Aj pohovor s psychológom je na mieste.

Čo sa pôrodu týka, odporučila by som Vám starostlivý výber pôrodnice, prípadne i pôrodníka, ktorému budete dôverovať a ktorý Vám pomôže zmierniť strach a obavy.

Chcela by som Vás aj upokojiť pôrodníctva za posledných 10 rokov prešlo veľkým vývojom. Personál sa snaží byť rodičke nápomocný a verím tomu, že správanie, ktoré ste zažila už dnes u personálu neuvidíte.

Prajem veľa šťastia


Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
por.as.hanka@gmail.com