Môžem žiadať o vybratie pesaru?

Zodpovedané
23. máj 2019

Dobrý deň,

pesar mám zavedený od 32. týždňa tehotenstva z dôvodu skráteného krčka na 1,5 - 2 cm. Teraz som v 35. +5 a mám nepríjemný pocit počas sedenia na tvrdom.

Výtok mám do zelena a bolí ma oblasť vaječníkov. Pichá ma v oblasti podbruška a pošvy. Cítim tlakovú bolest. Poradňu mám 28.5.2019.

Môžem žiadať o vybratie pesaru?

Mám čakať s bolesťami do poradne, alebo mám ísť ku gynekologičke skôr?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

bohužiaľ pesar, veľmi často spôsobuje ženám problémy ako je tlak v podbrušku, pichanie či bolesti. Niekedy sa dokonca stáva, že je maternica rozdráždená a tvrdnutie brucha je paradoxne častejšie.

Krčok 1,5 až 2 cm je síce skrátený, ale v 36. týždni to nie je až taká katastrofa. Dôležitá je prípadná progresie nálezu. Ak sa nález dlhšiu dobu nemení, tak by som určite konzultovala s gynekológom vybratí pesaru.

Zelený výtok, môže byť aj známkou infekcie. Navštívila by som čo najskôr gynekológa a prebrala s ním možnosť vybrať pesar.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com