Prečo sa pri pôrode nekontroluje pupočná šnúra, či nie je omotaná okolo krku?

Zodpovedané
21. mar 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ohľadom pupočnej šnúry.

Prečo sa pri pôrode nekontroluje pupočná šnúra, či nie je omotaná okolo krku?

Ďakujem

Dobrý deň,

cca 25 % deti má omotanú pupočnú šnúru okolo krku. Vo väčšine prípadov to pri pôrode nespôsobuje žiaden problém.

Kontrola pri pôrode je veľmi obtiažna, lebo hlavička je zostúpená v pôrodných cestách.
I keby sme zistili, že pupočná šnúra je omotaná okolo krku, tak to nie je indikácia k cisárskemu rezu. Väčšina pôrodov prebieha fyziologicky.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com