Prečo som nevnímala prestávky medzi kontrakciami?

Zodpovedané
10. apr 2019

Dobrý deň,

môj prvý pôrod som mala celkom rýchly. Od nástupu pravidelných kontrakcií som do 4 hodín porodila. Zo začiatku som kontrakcie pekne cítila. Neskor (tuším po podaní epiduralu, ale nie som si istá) som však prestávky medzi kontrakciami prestala vnímať a cítila som len kontinuálnu bolesť bez prestávky. Pri samotnom pôrode som potom nevedela ani kedy mám kontrakciu a kedy mám tlačiť.

O chvíľu ma čaká druhý pôrod a chcem sa dobre pripraviť.

Mohlo to byť spôsobené epidurálom?

Môžem tomuto stavu predísť?

Ďakujem

Dobrý deň,

rýchle pôrody bývajú rodičkou vnímané viac bolestivo.

Po podaní epidurálu sa môže stať, že dôjde k útlmu kontrakčnej činnosti, preto je vhodné dávať epidurál v prvej polovici 1. doby pôrodnej, keď je bránka otvorená na 4 cm.

Ak sa podáva epidurál na konci prvej doby pôrodnej, môže mať žena potom problémy s tlačením, že necíti kedy tlačiť. To bol asi Váš prípad.

Pri druhom pôrode môžete využiť iné metódy tlmenia bolesti ako je polohovanie, teplo na podbruško. Ideálna je teplá sprcha.

Prajem veľa šťastia

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com