Prečo som počas celého pôrodu nemala tlak na konečník?

Zodpovedané
16. aug 2021

Dobrý deň,

som druhorodička v 30. týždni Prvý pôrod som asi nemala extra komplikovaný, ale nebol ani ľahký,asi ako väčšina prvorodičiek.

Je bežné, že som počas celého pôrodu nemala absolútne tlak na konečník?

Pôrodné asistentky sa ma to počas pôrodu viackrát pýtali, či už mám tlak na konečník. Potrebu tlačiť som mala stále len tlak zospodu. Vždy si tak vymenili pohľady ako keby to niečo znamenalo.

Bábätko sa narodilo asi týždeň pred termínom a malo na sebe extrémne veľa mazu. K tomu mi len potom moja lekárka povedala že aj to je známkou toho, že asi maternica ešte nebola pripravená na kontrakčnú činnosť. Vraj to bolo asi trošku priskoro (začala mi odtekať plodová voda). Preto bol aj pôrod dlhší a kontrakcie malo výdatné ako to nazvali pôrodné asistentky.

V brušku bol v polohe PPH II, čiže musel rotovať veľa,

Môže to mať súvis?

Rada by som sa pripravila na pôrod tentokrát lepšie.

Viem to nejako ovplyvniť?

Ďakujem

Dobrý deň,

pocit tlačenia môže ovplyvniť i epidurál. Neviem či ste ho mala pri pôrode.
To, že na sebe malo dieťatko veľa mazu je známka toho, že sa narodilo o trosku skôr. Maz sa vstrebáva do plodovej vody až ku koncu tehotenstva. S kontrakčnou činnosťou maternice to nesúvisí.

Ženy niekedy nemusia vnímať tlak na konečník. Niekedy to popisujú ako vy - veľký tlak od spodu v pošve a podobne.

Znížená potreba tlačenia najmä u prvorodičiek býva často v dôsledku toho, že žena začne (často po výzve personálu) tlačiť skoro. Tlačenie je potom riadené a žena až tak nedokáže vnímať svoje telo.

Veľmi pomáha polohovanie behom 2. doby pôrodnej (v stoji, v kľaku) a tlačiť naozaj až v okamihu, keď Vám telo dáva signál a žena sama má potrebu tlačiť.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com