Som v 35. týždni a bábo má zostúpenú hlavičku. Hrozí mi predčasný pôrod?

Zodpovedané
8. apr 2021

Dobrý deň,

som v 34+5tt a včera som bola po mesiaci na poradni (1 poradňu som vynechala kvôli bezpriznakovo prekonanému Covidu) a lekár mi povedal, že mám krčok skrátený na 1 cm a som otvorená na 1 prst. Hlavička je už zostúpená v pôrodných cestách.

Podľa merania lekára je bábo v 37. týždni a má váhu vyše 2,8 kg. Doteraz neboli žiadne problémy a ani náznaky predčasného pôrodu. Bábo bolo od začiatku väčšie (podľa morfo ultrazvuku v 22tt o 9 dní). Lekár mi nič nepredpísal, ďalšiu poradňu mám o dva týždne, nespomínal ani kľudový režim.

Aké veľké je riziko predčasného pôrodu?

Čo môžem urobiť, aby som to riziko znížila?

Ak by sa bábo narodilo o týždeň, bude ešte považované za predčasne narodené, aj keď bude mať vek cca 38 týždňov?

Ďakujem

Dobrý deň,

od 36. týždňa je novorodenec len ľahko nezrelý, väčšinou všetko prebehne bez komplikácií od ukončeného 38. týždňa sa bábätko považuje za donosené.

Nález vo vašom týždni nie je nijako dramatický, krčok už sa začína skracovať, pretože telo sa pripravuje na pôrod. Avšak pokojne môže byť nález nezmenený aj ďalšie 2 týždne.

Nestresujte sa.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com