7 ročné dieťa sa bojí o svoj život

Zodpovedané
24. nov 2018

Dobrý deň,

prosím o pomoc pri riešení problému mojej 7 ročnej dcérky. V poslednej dobe sa veľmi bojí o svoj život. Pokreslí sa fixkou a už sa pýta, či sa jej nič nestane. Keď ju niečo zabolí, či si všimne, že jej srdiečko bije pomaly, tak strach prichádza.
Raz mala z toho aj triašku. Inak sa vždy rozplače, že sa bojí.

Teraz sme mali aj nečakané úmrtie v rodine. V televízii videla ako dievčatko odpadlo.

Ide o panickú poruchu?

Ja som panickú poruchu dostala po jej pôrode zo stresu a z vyčerpania. Nikdy ma nevidela, keď mi bolo zle. Môže ísť o dedičnú vec?

Ďakujem za pomoc

Dobrý deň,

V 7 rokoch sa deti veľa boja a rozmýšľajú nad životom a smrťou, je to prirodzené.
Teda môže aj nemusí ísť o úzkostnú poruchu.
Pri úzkostných poruchách môže hrať rolu aj dedičnosť. Často sa vyskytujú už v detstve a žiaľ mnohokrát bývajú zamieňané za osobnostné rysy.
Ak máte pocit, že jej strach je už priveľký, za hranicou, že ju obmedzuje v každodennom živote a fungovaní, bolo by dobré odkonzultovať jej stav s odborníkom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com