8 ročné dieťa nie je so mnou šťastné. Ako mu urobím lepšie detstvo?

Zodpovedané
4. júl 2020

Dobrý deň,

mám 8 ročného syna, ktorý dnes plakal a chcel ísť k starej mame Vraj tam je lepšie, kľudne a veselšie. Povedal to po výmene názorov s mojim mužom. Nepáči sa mu, že sa často hádame, že sa vraj nikdy nesmejem, nebláznim sa s ním. Necíti sa dobre so mnou, ani doma.

Ja sa už roky nesmejem, mám veľmi veľa problémov a starostí. Psychologička mi nepomohla, tam nepôjdem už.

Ako riešiť, aby mal syn šťastné detstvo?

Riešime existenčné problémy a je mi ľúto, že je do všetkého vťahovaný. Ale neviem sa ovládať, často ma vidí plakať.

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.

Aby mal syn detstvo v pohode, potrebuje mať v pohode mamu, rodičov. Nemusíte byť stále šťastní a usmievaví, ale vyrovnaní, spokojní.

Syn potrebuje bezpečie a prijatie. Empatickú komunikáciu, niekoho kto sa oňho zaujíma a snaží sa mu rozumieť. Potrebuje, aby sa niekto venoval jeho emóciám, nastavoval mu rozumné hranice, ale tiež potrebuje pozornosť, lásku, pohodu, cítiť, že svet je bezpečné miesto.
Potrebuje dôveru, veľa oceňovania a to, aby jeho potreby boli naplnené.

Potrebuje detstvo, aj veselosť a bezstarostnosť, je to predsa dieťa.

Ak vidíte, že mu to neviete dať, že sama cítite, že ste nespokojná, smutná, nesmejete sa, odporúčam vám dať ešte nejakému psychológovi šancu. Nie každý vám musí sadnúť, niekedy treba hľadať niekoho, komu budete schopná a ochotná sa otvoriť a dôverovať.

Mimo to, naozaj, veľa problémov, ktoré ako rodičia riešime sú problémami rodičov a nemali by sme dovoliť, aby boli deti do nich vťahované do väčšej miery ako je potrebné. Nemali by sme ich tiež vťahovať emočne ku nám, naopak mali by sme sa zaujímať o ich emócie a snažiť sa ich zrkadliť.

Z toho čo píšete sa zdá, že sa vám ťažko na syna napája, ste uzavretá vo svojom prežívaní a to môže spôsobovať problém vo vašom vzťahu. Naozaj si myslím, že nejaká intervencia (možno aj vo forme rodinnej terapie) by tu bola namieste.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com