Ako chodiť do obchodu so štvorročným dieťaťom v čase koronavírusu?

Zodpovedané
28. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom situácie, ktorú nám priniesol koronavírus. Vírus nám dal všetkým zabrať. Musíme nosiť rúška, dezinfikovať si ruky, nosiť rukavice.

Ako mám chodiť do obchodu so štvorročným dieťaťom?

Mám mu dezinfikovať ruky v obchode?

Synček bol pred koronou zvyknutý chodiť do obchodu a napr. v hračkárstve chytiť hračky do ruky. Na ihriskách vidí deti bez rúšok.

Odporúčate chodiť na ihriská, keďže sa tam nedodržiavajú žiadne odstupy?

Mám naďalej chodiť s dieťaťom len do prírody a tam, kde nie sú ľudia?

Aj pred zmrzlinou býva veľká rada a nie sú tam odstupy. Dieťa má rado zmrzlinu. Ľudia ako keby pochopili, že nosenie rúšok vonku je dobrovoľné. Ale zrušené to nie je.

Ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem, že ohľadom koronavíru a ďalšieho fungovania v spoločnosti máte veľa otázok.
Neviem však či by tieto mali byť smerované priamo na mňa. Skôr možno na nejakého lekára, virológa, niekto kto vie usudzovať riziko rôzneho správania a postupovania.

Veľa závisí od toho, ako to vidíte vy, ako sa cítite bezpečne, kde sú vaše hranice. Na základe vašich presvedčení a nastavenia to treba komunikovať deťom. Hovoriť s nimi pravdivo, fakticky, bez veľkých emócií. Robte tak, ako sa cítite bezpečne, dodržiavajte nariadenia a odporúčania odborníkov. V tomto duchu to prezentujte aj deťom.

Ak musíte ísť s deťmi do interiéru s väčším počtom ľudí, ako vhodná ochrana sa mi zdá rúško a dezinfekcia rúk aj pred návštevou aj po návšteve. Ak sa vám zdá bezpečnejšie, že dieťa nemá chytať predmety, nastavte mu hranicu. Ak viete, že by tam nastal nejaký konflikt, ak sa dá, dieťa nechajte doma.

Trávenie voľného času je na tom, ako sa cítite komfortne a mimo rizika. Rúška a dezinfekcia, eliminovanie dotýkania sa tváre určite nezaškodia v žiadnej situácii.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com