Ako komunikovať s mužom, ktorý ma nerešpektuje?

Zodpovedané
8. feb 2022

Dobrý deň,

keď chcem od muža, aby niečo zmenil a poviem mu to, tak ma nerešpektuje. Tak som rozmýšľala, že by som problém zrkadlovka.
Keď on niečo pre mňa neurobí a bude chcieť niečo odomňa, tak zostanem tiež ľahostajná. Napr. nebudem s ním intímne žiť.

Je ešte niečo iné, čo mi viete poradiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ja osobne sa nevenujem problémom vo vzťahoch medzi dospelými ľuďmi, preto by som vám odporučila skôr kontaktovať nejakú vzťahovú poradňu.

Vo všeobecnosti vám však môžem povedať, že ste dvaja dospelí ľudia a bez vzájomnej dôvery a komunikácie sa veľa vyriešiť nedá. Veľmi dôležitý je pritom spôsob ako s manželom komunikujte. Možno stačí tento spôsob trochu pozmeniť a situácia by sa aspoň trochu mohla otočiť v prijateľnú mieru pre vás.

Neodporúčam vám "odplácať mu jeho ako keby nezáujem" rovnakým, či horším spôsobom. Prinesie vám to do vzťahu ešte viac konfliktov a sklamaní, ocitnete sa ako keby v blúdnom kruhu.

Skúste využiť čas, keď nie ste ničím tlačení a zaujímať sa jeden o druhého. Mužovi môžete zrozumiteľne vysvetliť vaše potreby, čo cítite, čo sa vám na situácií páči a čo nie.

Pred rozhovorom by ste si však sama mali ujasniť, čo vám presne vadí, prečo vám to prekáža. Dopodrobna si rozobrať vašu situáciu, rozmýšľať nad možnými riešeniami, čo by vám pomohlo.

Dôležité je hľadať spoločné riešenia. Dajte mu vy nejaké návrhy, aktívne počúvajte aj vy jeho. Napríklad využite vety typu: Rozumiem ti, že niekedy možno od teba chcem veľa, nemáš na to toľko času, ale pre mňa je dôležité, aby si to pre mňa urobil. Čo by sme s tým mohli urobiť? Ako by sme sa mohli dohodnúť? Ak vám nič nepovie, skúste nejaké návrhy dať vy.

Myslite však aj na to, že človek sa zmení, zmení svoje správanie, svoje názory a postoje len vtedy, keď chce on sám. Preto môže nastať aj situácia, kedy muža jednoducho nezmeníte a budete to musieť akceptovať. Vtedy je dôležité pracovať sama so sebou. Pýtať sa, čo mi na tom prekáža, ako sa stým ja vysporiadam, aby som bola psychicky v poriadku a nenarúšalo to naše manželstvo a pod.

Prajem veľa šťastných spoločných chvíľ v manželstve.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička