Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako motivovať dvojročného chlapca, aby si kreslil, hral pexeso a vyfarboval?

Zodpovedané
Batoľa (1 - 3 roky)Starostlivosť o batoľaPsychomotorický vývojŠportové aktivity pre deti
1. feb 2020

Dobrý deň,

mám chlapčeka, ktorý má 2 roky a 3 mesiace. Nič ho nebaví. Nebaví ho kresliť, nebaví ho hrať pexeso a ani omaľovanky.

Vždy ho to baví maximálne minútu a potom sa chce hrať s niečim iným. Skúšala som si kresliť aj ja a dúfala som, že ho to zaujme. A nič. Najviac ho bavia aktivity ako naháňanie, schovávačka, futbal, hokej.

Ako ho môžme motivovať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

premýšľam nad tým prečo by ste boli radi keby syn kreslil, vyfarboval, hral pexeso. Čia je to vlastne potreba, či vaša, alebo synova.

Máte očakávanie, že syn by si mal kresliť, vyfarbovať a hrať isté druhy hier, možno to tak robia deti vo vašom okolí, možno ste sa tešili, že to s ním budete robiť, ale zdá sa, že synček o to momentálne záujem nemá a tak je to v poriadku. Každé dieťa je iné, má iné senzitívne obdobia a svojim správaním a inklinovaním k činnosti nám dáva najavo aké to obdobie je.

Môžete mu skúsiť činnosti, hračky, hry ukazovať, skúšať ho zaujať, motivovať, ale ak ho to nebaví, tak s tým nič neurobíte. Skrátka teraz preferuje niečo iné a myslím si, že je dobré to rešpektovať a podporovať.

Samozrejme, ak sú to aktivity vonkajšie, ktoré sa nedajú robiť vnútri, skúste v tej oblasti hľadať vnútorné aktivity.
Ak ho chcete motivovať, asi najlepší spôsob je taký, ako ste skúsili a síce ten, že to budete robiť vy. Môžete mať pripravené rôzne materiály, hračky, hry, ponúknuť mu ich, nechať ho vybrať a jeho voľbu rešpektovať.

Sledujte jeho signály, potreby a skúste ich adekvátne napĺňať. Prijmite situáciu. Syn robí to, čo ho práve baví a čo potrebuje.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com