Ako pomôcť 5,5 ročnej dcérke, ktorá pred odchodom do škôlky zvracia?

Zodpovedané
16. jan 2020

Dobrý deň,

moje dcérky majú 3,5 a 5,5 rokov a od septembra chodia do škôlky. Dovtedy boli so mnou doma. U oboch bol september a október náročný na zvykanie. Teraz po vianočných prázdninách sa tiež "bránili" rannému odchodu do škôlky.

U staršej dcéry sa v priebehu decembra začalo objavovať ranné zvracanie (cez víkend nie). Teraz je to pravidelná denná procedúra. Ráno zvracia, potom sa upokojí a ide do škôlky.

Ako jej môžem pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

dcérka zrejme zažíva ťažké chvíle a trápi sa.

V tomto prípade odporúčam komunikáciu so škôlkou a veľkú podporu dcérky.
Skúste pátrať po tom čo sa deje, prečo to dcérka takto ťažko prežíva. Možno sa udialo niečo v škôlke, určite komunikujte s učiteľkou.

Doma jej poskytujte prijatie a bezpečie. Reflektujte situáciu, emócie, prežívanie. Dávajte jej najavo, že ste pri nej, že ju počúvate, že sa jej snažíte rozumieť. Pýtajte sa jej, čo by jej pri odchode do škôlky pomohlo, či je niečo, čo pre ňu môžete urobiť vy. Priznajte jej, že odchádzať do škôlky je ťažké. Buď sa spýtajte, alebo skúste konštatovať, že možno sa tam deje niečo pre ňu nepríjemné. Možno vám povie.

Sledujte jej signály, adekvátne napĺňajte jej potreby. Prejavujte jej lásku, fyzický kontakt. Oceňujte ju. Dávajte jej možnosti a rešpektujte jej rozhodnutia.

Pri takýchto psychosomatických pretrvávajúcich prejavov odporúčam aj návštevu psychológa.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com