Ako riešiť manželskú krízu po 7. rokoch?

Zodpovedané
20. okt 2019

Dobrý deň,

s mužom sme manželia 7 rokov a máme štvorročnú dcéru a 16 mesačného syna.

Keď som si muža brala, tak bol super. Pomáhal v domácnosti, vysával, umýval okná. Nefajčí, nepije. Vždy sa rád hral na počítači. No postupne sa stáva lenivejší a stáva sa z neho egoista. Ja sa od rána nezastavím. Celý deň sa starám o deti, varím, upratujem, po nociach žehlím. Až potom mám čas na seba.

Muž robí v obchode, teda pol dňa je doma. Tento čas trávi asi takto: Zobudí sa až na to, keď ho požiadam. Ide do obývačky, ľahne si a surfuje na mobile. Potom sa hrá na počítači, volá s kamarátmi. Dá si oprať svoje veci (jedno pracovné tričko, ponožky, spodné prádlo). Už som ho žiadala, aby to nerobil, lebo podľa mňa je to plytvanie.

Urobí si raňajky, niekedy po sebe umyje riad. To, že je v umývadle aj niečo iné, to nevidí. A zavrie sa do izby, hrá sa, volá. Keď ho poprosím, aby sa hral s deťmi, ľahne si do obývačky a pustí im rozprávku. Niekedy ani nezje, čo navarím. Prípadne, keď príde z rannej, rovno si ľahne do spálne a 2 hodiny spí, potom zas hry a mobil.

Má skoro 40 rokov a ja mám pocit, že nemám doma muža ale pubertiaka. Naozaj ma už nebaví ho stále prosiť, aby vyniesol smeti či sa pohral s deťmi. Ľúbim ho a viem, že aj on nás, ale takto to už ďalej nejde. Teraz sa už 2 dni ani nerozprávame a to ma ničí. Nemám silu sa pred deťmi skrývať, aby ma nevideli plakať.

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

vidím, že ste nespokojná a situácia, v ktorej ste vás trápi.

Je to pochopiteľné. Potrebovali by ste pomoc, ocenenie, partnera, ktorý je rovnocenný a vezme vám z pliec časť povinností, na ktorého sa dá spoľahnúť.
Správanie manžela zmeniť nedokážete.

V prvom rade vám odporúčam otvorenú komunikáciu s manželom.
Povedzte mu, ako situáciu vnímate, ako sa cítite, čo by ste potrebovali, aby ste sa cítili dobre, čo je pre vás dôležité. Vhodná forma je "ja výrok", teda hovoriť za seba a o sebe, nie hovoriť čo je na partnerovi zlé, čo robí zle. Vyjadrite nad čím premýšľate.

Môžete skúsiť aj párové poradenstvo, ak by bola ochota na oboch stranách.

Samozrejme deti cítia, že sa niečo deje. Ak vás uvidia plakať a pýtajú sa, skúste citlivo pomenovať ako sa cítite, vyjadriť emóciu. Hlavne aby nemali zmätok, nemysleli si, že je niečo ich chyba. Vyvarujte sa unáhleným záverom, vyjadreniam na adresu manžela. Primárne to riešte s ním, deti toho skúste ušetriť, a keď tak ošetriť, aby im to nespôsobovalo vnútorné problémy.

Zvážte si pre a proti všetkých možností, porozmýšľajte, kde a ako sa vidíte o pár rokov.

Uvažujte, čo potrebujete a komunikujte to. Ak nebude vôľa zúčastniť sa na párovom poradenstve, môžete skúsiť individuálne. Možno nadobudnete nový pohľad, pomôže vám to posunúť sa.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com