Ako riešiť vzdor voči matke u 20 mesačného syna?

Zodpovedané
28. feb 2020

Dobrý deň,

môj synček má 20 mesiacov a pravdepodobne u neho začal vzdor, ale len voči mne a z toho som už zúfalá. Ak je nablízku babka, tak mňa odhadzuje. Vždy len mama mama. Robí to aj vtedy, keď sa chcem s ním hrať, či chytiť ho za ruku.

Najväčší problém je spánok. Keď ho ukladá otec alebo babka, tak zaspí bez problémov. Len v postieľke povie čau a haji. Keď ho ukladám ja, nechce ma ani pustiť. Nechce si ani len ľahnúť. Len plače a plače.

Na jednej strane nechce, aby som odišla, ale na druhej ma odstrkuje a odhadzuje. Nepomáha dohovor, ani sľuby, ani vyhrážky, ani príkazy.

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

synček je ešte malý. Prejavuje seba a svoje potreby.
To, prečo sa takto prejavuje zrejme nevie ani on sám, avšak nemyslím si, že ide o vzdor.
Z toho, čo píšete sa mi zdá ako keby väzba, ktorú si s ním budujete nebola úplne bezpečná. Ako keby mal nejaký zmätok, pociťoval neistotu. Na jednej strane s vami chce byť, na strane druhej to v ňom vzbudzuje nejakú neistotu.

Odporúčam vám vytvárať synovi bezpečie a prijímať jeho aj jeho emócie. Emócie mu zrkadlite, pomenujte. Kľudne aj keď nechce byť s vami. Zdá sa, že ma nechceš držať za ruku. Hneváš sa keď ťa chcem chytiť. Nevieš sa rozhodnúť ako by si to chcel. Ku kontaktu netreba nútiť, skôr naopak. Môžete byť pri ňom, komunikovať s ním, ale ak ho dotyk nejako rozrušuje, tak ho netreba. Syn komunikuje čo potrebuje.

Buďte pri ňom a, dajte mu najavo, že ste tam, počúvate ho, snažíte sa mu rozumieť a zaujímate sa. Komunikujte pokojne, vnímavo. Krik, vyhrážky, tresty, vôbec neodporúčam. narúšajú dôveru, vzťah a v dieťati vyvolávajú pocit nebezpečia. Tak isto aj akákoľvek nepredvídateľnosť a nekonzistentnosť reakcií na podnety a potreby.

Syn sa správa tak, ako sa cíti, na základe toho, čo prežíva, aké potreby má.

Potrebuje rodiča, aby mu tie potreby napĺňaj, učil ho ako funguje svet, ukazoval mu čo a ako je správne. Potrebuje cítiť, že je prijímaný a že svet je bezpečné miesto.

Sledujte jeho signály a adekvátne napĺňajte jeho potreby. Kľudne sa o vnímavom prístupe, rekaciách a budovaní bezpečnej vzťahovej väzby poraďte aj s odborníkom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com