Poradíte mi ohľadom zaspávania 19 mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
19. dec 2019

Dobrý deň,

náš 19 mesačný syn má problém s obedným spánkom. Pravidelne vstáva okolo 8 hodiny a na obedný spánok ho ukladám po obede o 12:30, pripadne 15 minút skôr alebo neskôr.

Problém je, že si jednoducho nechce ľahnúť.. Snaží sa zliezať z postele, hrať sa. Popritom vidím, že si šúcha očká a má ich privreté. Zdá sa mi, že to berie ako hru. Ja ho zakaždým dám naspäť do postele a on opäť zlieza a takto dookola, skáče po posteli.

Keď ho z postele a z ľahu nechcem pustiť, tak začne plakať a po chvíli sa ukľudní a zaspí. Spí väčšinou dve hodiny. Pokiaľ ho pustím začne sa hrať a po chvíli je veľmi nervózny a nechce zaspať vôbec. Mám pocit ,že je veľmi unavený a nevie zaspať.

Ako postupovať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,
Obedný spánok pre Vášho synčeka sa javí stále ako potrebný. To, čo Vám vlastne robí problém je samotné uspávanie. Je pohybovo nepokojný a sám sa ešte nezvláda ukludniť. Jedna z prvých vecí, ktorá by mohla pomôcť je posunúť čas spánku na 13:00 hod. Čas o 12:30 by som nechala na to, že by ste si spolu s ním sadla na posteľ , dala si ho na kolená a a čítala alebo rozprávala mu rozprávky. Potom by som ho trocha pomasírovala alebo vyškrabkala na chrbáte, aby sa uvoľnil. Pritom by som mu spievala nejakú uspávanku a už sa ho snažila udržať v ľahu. Ak by bol stále nekludný, obmedzte mu pohyb aj keď si pritom poplače. Zdá sa, že tým účinne uvoľňuje vnútorný nepokoj, lebo ako píšete, po chvíli zaspí . Je dôležité, aby ste ho nehrešila za to, že mu zaspávanie trvá. Naopak, keď s vami bojuje, majte preto pochopenie, dávajte hranicu a hovorte mu, že nech si poplače, pomôže mu to zaspať. Snažte sa byť pritom pokojná, aby veril, že je to takto v poriadku a že to zvládne.
Prajem Vám nech sa Vám podarí mu pomôcť.
Pokojné sviatky želám.