Ako sa správať k mužovi, ktorému je prednejšia matka ako vlastná žena s dieťaťom?

Zodpovedané
25. jan 2022

Dobrý deň,

s mužom som mala dieťatko po 18tke. Zistila som, že je mamičkár.

Ako sa k nemu správať?

Matka mu je vždy prednejšia ako ja s malým.

Ďakujem

Dobrý deň,

aby som komplexnejšie vedela odpovedať na vašu otázku, potrebovala by som určite viac informácií o vašej rodinnej situácií. Rozumiem, že to pre vás musí byť náročné. Pravdepodobne neustále so svojou "svokrou" súperíte o mužovu priazeň.

Základom vo vzťahu dvoch dospelých ľudí je komunikácia a vzájomná dôvera. Na tom by ste mali stavať. O svojich problémoch sa snažte spoločne nekonfliktne diskutovať. Hlavné je spoločne nájsť nejaké riešenie, ktoré by vyhovovalo vám obom. Zostaňte pri tom sama sebou.

Vyjadrite mužovi svoje pocity, čo sa vám nepáči. A uznajte aj tie jeho. Reagujte pri tom pokojne a aktívne počúvajte aj to, čo vám manžel hovorí. Napríklad povedzte mu, že si jeho matku vážite a chápete, že je zvyknutý na veľa vecí, ktoré ho naučila, ale pre vás je dôležité, aby ste si vytvorili napríklad aj nové rituály, ktoré budú len tie vaše rodinné. Položte mu kľudne otázku, ako by sme to mohli vyriešiť? Táto situácia ma trápi.

Nebojte sa vyjadriť mu aj vlastný postoj, že napr. na rodinný obed v nedeľu k svokre nepôjdete, lebo máte svoj vlastný program. Je to úplne v poriadku a stojte si aj za svojím vlastným názorom a svojimi koníčkami. Avšak všetko má svoju mieru.

Neodporúčam o manželovej matke hovoriť pred ním príliš negatívne. To by mohlo celú situáciu ešte zhoršiť a dostať sa tak do väčšieho konfliktného kruhu. Nemusíte ju milovať, ale dávajte mu skôr najavo, že si ju ako jeho matku vážite a akceptujete ju.

To, akým smerom sa bude váš vzťah v tomto prípade uberať záleží aj od vášho partnera. Niektoré veci sama u muža nedokážete zmeniť a treba potom pracovať so sebou a svojimi pocitmi, ktoré prežívate. Čo vám konkrétne na situácií prekáža, ako by ste sa s ňou vy mohli vysporiadať, aby sa rodinný kruh nenarušil.

Aby som bola v tejto situácií aj pozitívna, niektorí psychológovia tvrdia, že keď má muž nekomplikovaný pozitívny vzťah s mamou, dá sa predpokladať, že bude vedieť vytvoriť pekný vzťah aj s ďalšou dôležitou ženou svojho života, s manželkou. Skúste pre to myslieť aj na tento pozitívny fakt pri vašich spoločných rozhovoroch.

Existuje mnoho lások, nielen jedna. Každá z nich je iná, napriek tomu si nemusia vzájomne konkurovať. A tak je to aj s láskou k matke a s láskou k manželke. Tiež môžu existovať vedľa seba a nemusia si vôbec prekážať. Ľudské srdce je veľké a lások sa doň zmestí veľa.

Ak by sa situácia vo vašej rodine zhoršovala, neváhajte nájsť odborníka pre manželské páry, ktorý by vám pomohol nájsť správnu cestu.

Pekný deň.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička