Ako zariadiť vzťah a stretávanie otca so synom po odlúčení rodičov?

Zodpovedané
30. nov 2019

Dobrý deň,

rozhodla som sa, že od nového roka opustím manžela. Trval na tom, aby sme si spravili ešte posledné Vianoce všetci traja s 1,5 ročným synom.
Môj muž má dlhy, strhávajú mu z výplaty cca 500 eur. Na výplatu má 450 eur. Preto som sa rozhodla, že o rozvod požiadam až keď bude mať všetko splatené, aby sa mohol postaviť na vlastné nohy.

Rozhodla som sa pre koniec pre jeho arogantné a vulgárne správanie voči mne, ktoré trvá už veľmi dlho. Popri práci robí rôzne fušky kvôli peniazom. Tomu rozumiem, ale doma skoro vôbec nie je. Starostlivosti o syna tiež veľa nedá a mňa stále ponižuje a obviňuje z rôznych vecí. Syna má rád, ale nemám v ňom po tom všetkom veľkú dôveru.

Bojím sa, že mi bude robiť prieky a aj po odlúčení ma terorizovať. Doteraz sme sa o tom pokojne ešte neporozprávali. Mám pocit, že je to aj nemožné. Vždy to skončí hádkou a výčitkami.

Myslím, že i napriek tomu som veľmi benevolentná. Povedala som, že mi nemusí platiť ani výživné kým si nesplatí čo treba. A tým, že budeme od seba bývať len kúsok, nemám problém, aby so synom trávil čas.

Koľko je vhodné vyhradiť času pre tak malé dieťa?

Aký je bežný stav starostlivosti a vyčleneného času pre otca ak by bol syn po rozvode v mojej starostlivosti?

Čo môžem spraviť, ak začne otec syna ovplyvňovať a manipulovať voči mne?

Vopred ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ocitli ste sa v náročnej situácii a rozumiem, že chcete pre svoje dieťa to najlepšie a aby sa to všetko udialo v jeho najlepšom záujme.

Žiaľ, na prvé dve otázky odpovedať nedokážem. Veľa záleží na vašej dohode, na ktorú by súd mal prihliadať. Ak sa nedohodnete, súd rozhodne podľa najlepšieho vedomia a svedomia.
Bežný stav vám zrejme lepšie objasní nejaký právny poradca.

Čo sa týka toho, že by otec dieťaťa syna ovplyvňoval, je to niečo, čo zmeniť nedokážete, na čo nemáte dosah.

Treba sa zamerať na to, čo môžete urobiť vy, ako to synovi uľahčiť. Čo môžete robiť vy, je dávať synovi doma iný vzor, poskytovať a vytvárať mu bezpečné a prijímajúce prostredie, vnímavo sledovať jeho signály a adekvátne na ne reagovať. Dávajte mu pravdivé informácie, objektívne, nezaujaté. Aby sa nestal nástrojom medzi vami.

Treba konať v jeho najlepšom záujme.

Priznávajte a reflektujte mu emócie, snažte sa mu porozumieť, bude to preňho ťažké.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com