Čo robiť, keď matka bije ročné dieťa?

Zodpovedané
7. okt 2019

Dobrý deň,

moja najstaršia dcéra je slobodnou matkou krásneho ročného chlapca. Žije so mnou a s mladšou dcérou v jednej domácnosti. Vôbec nemá na syna trpezlivosť.

Pre akýkoľvek podnet na syna vyletí. Niekedy mu vulgárne nadáva. Párkrát sa stalo, že malý nechcel v noci spať a ona mu zakrývala ústa rukou. Párkrát ho ubila. Vždy je to o tom, aby ho umlčala, aby bol ticho a dal jej pokoj. Keď sme doma, tak vždy zasiahneme. Pomáhame jej, malého bavíme a staráme sa o neho.

Jej to však nestačí. Stále je na mobile. Vykrikuje, že ho nechce a že ho ani nechcela. Keď ide niekam s kámoškou, tak sa na Facebooku prezentuje ako správna mama a ako syna ľúbi. Zháňala som si informácie, že by som si ho vzala do dočasnej starostlivosti. Podľa právnika to ie je na odobratie dieťaťa. To by musela požívať alkohol, drogy a utekať za chlapmi.

Na sociálke sa ma pýtali, či mám svedkov a že sudcovia nie sú naklonení k takýmto riešeniam.

S otcom dieťaťa nič nemá. Keď ju však jeho matka zavolá, tak tam ide aj na týždeň. Babka je s malým a ona leží. Babka behá okolo malého a okolo nej. Babka s ním aj v noci spáva, hoci ráno vstáva skoro do práce.

Je mi to ľúto, vnúčika ľúbim a nechcem, aby mu bolo ubližované.

Ako mu môžem pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

situácia, ktorú opisujete je veľmi vážna. Rozumiem, že to chcete riešiť. A chcem vás v tom aj podporiť.

Vnúčik žije naozaj v ohrozujúcom prostredí, zažíva traumatické udalosti a toto má a bude mať naňho zrejme vážny dopad. Toto rozhodne zažívať nemôže.

Neviem odkiaľ ste, skúste sa obrátiť na krízové centrum, kontakty nájdete na internete, tiež na Centrum právnej pomoci, ktoré poskytuje bezplatnú právnu pomoc. Nasmerujú vás.

Myslím si, že toto je dôvod na odobratie dieťaťa, poprípade aspoň na nejaké nariadenie pre vašu dcéru, na nejaké riešenie.

Ak by ste si nevedeli rady, ozvite sa mi kľudne do mailu.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com