Dcéra reaguje plačom na “nie”. Ako postupovať?

Zodpovedané
3. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom reakcií mojej 13 mesačnej dcéry na zákaz/nie. Už nejaký čas (mesiac - dva), keď jej poviem “nie” a mám na to špecifický tón, no nekričím/nedvíham hlas tak zareaguje plačom. Dosť výrazne a dlho. To ešte chápem, že nesúhlasí s tým, že nemôže a inak ako plačom to vyjadriť nevie (nerozpráva zatiaľ). Ale ide o to, že ona sa aj opätovne pozrie na danú vec a spomenie si, že nie tak sa rozplače a zas na dlho.

Len sa chcem uistiť, že je to normálne v rámci vývoja pretože sa obávam, že sa niekedy toho bude báť, ako by som sa k tomu podľa vás mala postaviť, či ju mám vždy dať od zdroja “rozplakania” preč alebo akým smerom sa uberať.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

je normálne, že pri opätovnom kontakte s predmetom frustrácie sa jej znova spustí reakcia smútku, hnevu.

Môžete to využiť na upevnenie hranice, na prácu s emóciami, na zblíženie sa a podporu dcérky. Zrkadlite dcérke emóciu, situáciu, prijmite ju, zopakujte hranicu, ponúknite alternatívu.

Ak by sa vám zdala frustrácia priveľká, tak môžete kľudne objekt frustrácie dať z dohľadu. Inak s ňou kľudne pracujte.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com