Kamarátka je tehotná a zadĺžená. Ako jej môžem pomôcť a podporiť ju?

Zodpovedané
13. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom situácie, hoci sa nejedná priamo o rodinnú a/alebo detskú psychológiu.

Moja kamarátka je mladá, tehotná a vo veľmi zlej finančnej situácií. Bola (trochu stále) som na ňu za to naštvaná. Tehotenstvo mi oznámila krátko po tom, ako jej člen mojej rodiny požičal po mojej prosbe peniaze. Detaily si nechám pre seba. Je po termíne vrátenia.

Snažím sa do toho nemiešať, ale je to ťažké, keďže ma do toho moja rodina stále zaťahuje.

S priateľom sa majú radi. On ale nemá momentálne stálu prácu. Snažia sa problémy riešiť, aj keď podľa mňa nedostatočne. Nedostatočne zodpovedne berú fakt, že za dva-tri mesiace je tu dieťa a treba dospieť. Nemajú vyriešené bývanie, splácanie dlhov, našetrené peniaze na dieťa a pod. Dúfala som, že kamarátka po potvrdení tehotenstva začne tvrdo pracovať na riešení situácie. Pomohla vychovať mladšieho súrodenca, čiže vie/má skúsenosť, čo to prináša.. Na pomoc od rodičov sa ona ani jej priateľ nemôžu spoľahnúť ako mnohí iní mladí.

Je moja veľmi dobrá, v podstate najlepšia kamarátka. Mám o ňu strach. V minulosti mi vždy pomohla. A mám ju veľmi rada, je mi ako sestra. Nechcem ju stratiť. Viem, že jej veci nemôžem riešiť za ňu.

Ako jej môžem pomôcť, podporiť ju a zároveň sa do toho nemiešať?

Aj keď s ňou nesúhlasím (s tehotenstvom práve teraz, najmä po podozrení, že naschvál vynechala antikoncepciu).

Aké slová by jej dobre padli v týchto časoch?

Som slobodná a tehotná som zatiaľ nebola, takže naozaj neviem.

Ako sa mám k nej správať kvôli tomu dlhu?

Ako mám uhasiť ten hnev?

Ďakujem pekne za odpoveď

Dobrý deň,

ocitli sme sa v náročnej situácii. Rozumiem, že chcete priateľke pomôcť, avšak ako píšete rozhodnúť sa za ňu nemôžte a ani prevziať zodpovednosť.

Môžete jej povedať ako situáciu vnímate vy, vyjadriť svoj pocit, že sa o ňu obávate, máte o ňu strach, a spýtať sa jej či jej viete nejako pomôcť, či je niečo čo by potrebovala. Poprípade jej ponúknite, že ste tu pre ňu ak by niečo potrebovala. Rozhodnutie, či to príjme alebo nie, či vyjadrí nejakú potrebu alebo nie je na nej.
Viac zrejme spraviť nemôžete.

Určite si hranice pokiaľ chcete zájsť, čo ste ochotná spraviť, nevenujte tomu viac energie ako ste schopná zvládnuť. Vidím, že ste emocionálne zaangažovaná, rada by ste pomohli, ale ak druhá strana nechce, tak sa jednoducho nepohnete.

Situácia s peniazmi a ich požičaním je nepríjemná. Naozaj záleží od vášho vzťahu, či sa do toho miešať alebo nie. Najlepšie by však bolo keby si to vyriešili strany, ktoré sú vo veci zaangažované a ktorých sa to priamo týka. Môžete tiež keď tak podať svoj pohľad, vecnú informáciu o situácii.

Je prirodzené, že sa u vás objavuje hnev. Je dobré, že o ňom viete, že ho máte zvedomený. Porozmýšľajte čo vás na situácii hnevá, a čo by vám pomohlo ten hnev prekonať. Tiež, či je to vo vašej moci to, čo potrebujete spraviť. Porozmýšľajte čo môžete spraviť vy sama, aby sa vám uľavilo.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com