Má môj 12 ročný syn problém s identitou?

Zodpovedané
5. feb 2020

Dobrý deň,

pristihla som 12 ročného syna, že bol namaľovaný. Mal rozmazanú špirálu pod očami a make up okolo tváre, takže som to vedela naisto.

Syn reagoval veľmi agresívne. Dookola opakoval, že mu neverím a vraj sa nemaľoval. Doslova dostal až amok, keďže som vzala odličovací tampón a prešla mu po tvári, kde ostali hnedé fľaky.

Už predtým som si všimla, že sa často hrá s mojím oblečením. Vždy však tajne. Býval bezproblémový a aj známky bývali v poriadku. Posledný polrok však sa dosť zhoršil, nechcel chodiť do školy, stále ho niečo bolelo.

Pritom som s ním bola všade, somaticky mu nič nieje.

Môže ísť o krízu identity?

Keď som sa s ním potom v kľude porozprávala, tal vravel, že on sa iba hrá.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem, že rozmýšľate nad tým, čo synovo správanie znamená.

Skúste s ním citlivo komunikovať, skúsiť zistiť čo sa v ňom odohráva, ako sa cíti. Neodsudzujte, len sa snažte dozvedieť ak bude chcieť hovoriť. Vytvárajte mu prostredie prijatia a bezpečia. Komunikujte s ním empaticky a reflektujte jeho pocity. Oceňujte ho.

Venujte mu pozornosť a reagujte na jeho potreby. Rešpektujte ho takého aký je.

Ak máte pocit, že sa syn cíti byť viac dievčaťom ako chlapcom, ak sú jeho správanie a činnosti zamerané jednostranne na ženské veci, skúste sa poradiť s odborníkom či by mohlo ísť o poruchu sexuálnej identity (rodový nesúlad s vlastným telom). Avšak tiež môže vnútorne s niečím zápasiť, možno sám úplne presne nevie čo to je a zvádza veľký boj. Zhoršuje sa v škole, má výbuchy zlosti a to s tým môže súvisieť. Je vo veku kedy sa sexualita objavuje intenzívnejšie, zrejme sa tá téma častejšie otvára aj medzi kamarátmi a o to viac ho to môže zasahovať.

Myslím, že by bola namieste osobná konzultácia s psychológom, najprv vás ako rodiča a spolu určíte prípadný postup.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com