Mám starosti a rozmýšľam, že lepšie by bolo nežiť. Ako sa zbavím negatívnych myšlienok?

Zodpovedané
28. apr 2020

Dobrý deň,

poslednú dobou mám veľmi veľa starostí a rozmýšľam, že aké by to bolo nežiť a všetkých starostí sa razom zbaviť. Táto myšlienka ma upokojuje a vidím v nej jediné východisko z problémov.

K psychiatrovi som chodila cca 10 rokov. Keď sú dobré časy, život v pohode, lieky vôbec nepotrebujem. Keď je zle, môžem brať aj tony, nepomôže nič. Vyskúšali už veľa typov a žiadny rozdiel, ani zlepšenie stavu.

Proste to závisí od toho, že ako sa mi vyvíja život. Jediné čo zaberá sú hypnotiká a Benzodiaz. Teraz máme pre mňa neriešiteľnú situáciu, obaja bez práce, rodičia chorí, jeden z nich pred smrťou a člen rodiny za vrátil práce zo zahraničia. Je v štátnej karanténe.

Ale čo potom?

Pôjde k chorým rodičom. Muž začína mať depresiu zo straty zamestnania a ja najradšej prespím celý deň. Psychiatrická pomoc nezaberá vôbec, ani zmeny liekov a ich kombinácia. A v podstate lieky (tú škodlivú chémiu) už brať nechcem.

Čo robiť, aby som sa cítila lepšie?

Ďakujem

Dobrý deň,

vidím, že sa trápite. Situácia pre vás nie je ľahká. Cítite sa zle vy, a aj okolie momentálne nie je veľmi priaznivé. Vnímate to veľmi citlivo, cítim to z vašich vyjadrení.

Porozmýšľajte, čo vám za normálnych okolností robí radosť a zamerajte sa na to. Dôležité je hovoriť o tom ako sa cítite. S partnerom, priateľmi, rodinou. S kýmkoľvek, aj s jedným človekom. Ak by ste potrebovali pomoc, s niekým sa porozprávať, kľudne sa mi ozvite do mailu.
Skúste prísť na to, čo by ste mohli spraviť iné pre to, aby ste sa cítili lepšie. Cvičenie, prechádzky, pohyb, nejaká záľuba, meditácia, relaxácia, dobrý film, kniha, čokoľvek čo vo vás vyvoláva príjemné pocity, myšlienky, alebo aspoň náznak.

Určite vám odporúčam obrátiť sa na odbornú pomoc. Viem, že lieky nie sú pre vás cesta, nechcete ich brať. Pri správnej kombinácii dokážu uľaviť.

Tiež nájsť niekoho, s kým sa môžete porozprávať, kto vám pomôže uvidieť iný smer, je na nezaplatenie. Môžete sa na niekoho v týchto časoch obrátiť aj telefonicky.

Hovoriť o svojich pocitoch je nesmierne dôležité.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com