Manžel si každý deň píše s kamarátkou. Ako mám reagovať?

Zodpovedané
24. feb 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom problému, ktorý ma trápi. A je ním manželova kamarátka. Neustále si spolu píšu na sociálnej sieti. Ona mu posiela foto, napr. aké pančuchy si kúpila, čo uvarila, piekla, kam ide, čo robí, aké má nové nechty. Vyzerá to nevinne, ale je to každodenná komunikácia. Keď sa manžela spýtam, že s kým si píše, tak rýchlo ju zatvorí, alebo mi zaklame, že pozeral mapu.

Nechcem byť žiarlivá, ani mu brániť kamarátku z vysokej školy, ale príde mi to divné. Aj ja mám kamarátov a nevypisujem im každý deň čo varím, kam idem a aké mám nové nechty. Ona má tiež svojho partnera, tak vôbec nerozumiem ich potrebe písať si veci, ktoré by mali zdielať manželia.

O to viac ma trápi, že mi tají to, že si píšu. Nechce, aby som to vedela. Dokonca som našla aj text, že je smutná z toho, že môžu byť spolu len raz za rok. Nevydržala som to a vykričala som mu, že mi to vadí. Dnes som zistila, že si ju vymazal zo správ.

Čiže mám pocit, že teraz si bude s ňou písať ešte tajnejšie. Ja som urobila hlúposť, že som mu narušila súkromie a prečítala pár ich správ. Teraz neviem, či som naozaj príliš žiarlivá.

Je to normálne, že má takéto priateľstvo so ženou?

Inak mi stále hovorí, že ľúbi len mňa a je aj veľmi pozorný.

Ako sa mám k tejto situácii postaviť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

na otázku či je takéto priateľstvo v norme vám odpovedať neviem. Je pravda, že každý má posunutý pohľad na toto niekde inde, aj mieru tolerancie má inú.

Zdá sa však, že vám priateľstvo vášho muža prekáža. V takomto prípade by na to muž prihliadať mal. Komunikujte ako situáciu vnímate, ako sa v nej cítite a čo by ste potrebovali, aby ste sa cítili lepšie. Komunikujte v prvej osobe, za seba, skúste nevyčítať, len vravieť ako to vy cítite. Vyjadrite svoje pochybnosti, obavy, potreby.

Odporúčam komunikovať s partnerom otvorene, v prvej osobe, s kľudom. Vysvetliť svoj pohľad, možno navrhnúť nejaké riešenie. Vzťahy sú založené na komunikácii, dôvere a kompromisoch.

Zdá sa, že dôvera u vás je naštrbená a bolo by dobré ju obnoviť. Ak je na oboch stranách vôľa vzťah udržať, buďte pripravení robiť kompromisy, komunikovať, venovať si pozornosť a pracovať na tom.

Nie som odborníčka na párové poradenstvo. Odporúčam možno preto vyhľadať ešte takúto poradňu. Ak sa vám zdá túto prekážku náročné prekonať, odporúčam tiež individuálne poradenstvo, kde by ste mohli čím je spôsobené, že sa vo vzťahu cítite ohrozená a neisto.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com