Moja mama sa nechce starať o starkú a ja tým trpím. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
26. okt 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nášho problému. Moja mama sa nechce postarať o svoju vlastnú mamu, čiže o moju starkú.

Pred viac ako rokom sa moja mama so svojou sestrou pohádali kvôli dedičstvu. Starká odkázala svoj dom mojej mame. No tá sa zase momentálne nechce o ňu starať.

Zájdeme za ňou, zanesieme jej jedlo, ale ak príde otázka, či ju nevezme k sebe do bytu, tak je buď ticho alebo to odmieta. Starká má 87 rokov a vidíme a vieme, že už nemôže ostať sama doma. Moja mama si myslí, že je asi všetko v poriadku a starká je v pohode. Ona proste neznesie jej správanie a aj miernu stareckú demenciu.

Stále sa hnevá na svoju sestru, že prečo ona ju niekedy k sebe nevezme. Vraj starká bola stále a často len u nás. Proste sa nemôže na to vykašľať, že jej sestra o och mamu tiež nemá záujem. A to úbohé staré stvorenie - ich mama len trpí. Je nechcená.

Ja si ju vziať nemôžem, lebo sa aj hanbím, že čo poviem manželovi. A je korona, manžel je vojak.

Strašne trpím tým, že starká je vo svojom dome sama a bez blízkej osoby, ktorá by sa o ňu, resp. bola s ňou. Bojím sa, že kvôli tomu znenávidím svoju mamu. Je sebecká, ale je to moja mama.

Aký je Váš názor?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem, že vás daná situácia trápi a boli by ste rada keby bolo o starkú postarané. Máte očakávanie, že by sa o ňu postarať vaša mama. Nie je to tak a to vás hnevá, frustruje, cítite možno aj strach o starkú.

Skúste si zreflektovať, čo vo vás táto situácia vyvoláva, ako s v nej cítite. Premýšľajte prečo. Tiež skúste popremýšľať, čo by vám pomohlo cítiť sa v tejto situácii lepšie, čo by vám pomohlo. Čo z toho je vo vašich rukách? Čo môžete vy sama spraviť, aby to tak bolo?

Vašu mamu totižto nezmeníte. Ona sa rozhoduje sama za seba. Môžete jej odkomunikovať ako vidíte situáciu, ako sa v nej cítite a dať nejaký návrh, vyjadriť svoje potreby a predstavy. Je však na nej čo s tým spraví a či vôbec niečo.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com