Prečo má 3,5 ročný syn problém so spánkom?

Zodpovedané
24. aug 2019

Dobrý deň,

môj 3,5 ročný syn je od narodenia horší spáč s menšou potrebou spánku.

Od dvoch rokov však prespí noc.

Jeho režim vyzeral nasledovne: 20.00 - 6.00 nočný spánok, 12.00 - 14.30 poobedný spánok.

Pred tretími narodeninami však začal bojkotovať poobedný spánok a zas sa všetko zhoršovalo. Má 1,5 ročného brata, ktorého na obed uspať musím. Ťažko sa mi občas podarí uspať oboch okolo 13.30. Ide to s obrovským cirkusom a je to pre mňa veľmi stresujúce, keďže hrozne vymýšľajú, vyhecujú sa a nechcú spať. Navyše staršieho budievam, aby večer zaspal aspoň o 21.00. Keby spí dlhšie, tak ho večer neviem uspať v normálnom čase.

Problém je však po novom ten, že akúkoľvek hodinu zaspí večer, ráno je hore medzi 5 - 6 hodinou. Schválne sa točí, rozpráva, len aby nezaspal. Hoci je neuveriteľne unavený. Potom som podráždená a nervózna, lebo viem, že spal strašne málo a napriek tomu ho bude problém uspať na obed. Občas povolím, lebo nechcem kričať.

Uspávame sa spolu v posteli, mojkaním, spievaním, držím ich za ruku. Keď sa ráno zobudí, hneď som tam a ležím ticho s ním. Nezaberá to. Spia sami obaja v izbe už dlho. Tieto problémy nezačali presťahovaním do izbičky, ale vtedy, keď prestal spávať na obed. Ako keby má rozhodený režim. Nespí niekedy ani 10 hodín, nanajvýš 11. To už spal akože veľa. Tvrdí, že sa už chce hrať, raňajkovať...

Strach nemá. Občas sa bojí komárov, ale potom ich odstránime a je ok. V noci spí bez mrvenia. Akurát občas trošku škrípe zubami.

Upraví sa to?

Môže vnímať nejaký stres?

Ako mu môžem pomôcť?

Inak máme dobrý vzťah všetci. S bratom sú spolu radi, hrajú sa. I keď samozrejme konflikty občasné sú. Všetci sa ich učíme zvládať. Dni máme pokojné, bez hádok. Som však len človek, a preto sa bojím či nerobím chybu.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

deti od 3 rokov by mali spať 10 - 13 hodín za deň, viaceré zdroje uvádzajú optimálny čas 11 hodín.

Je teda možné, že syn už poobedný spánok nepotrebuje. Niektoré deti spávajú viac, iné menej. Píšete, že od narodenia spáva menej. Tiež, že poobedné uspávanie je stresujúce a náročné. Rozumiem, že pre syna chcete to najlepšie. Vnímajte však čo vám svojím správaním komunikuje.

Rodičia mnohokrát majú očakávania a predstavy, ktoré keď sa nenaplnia, spôsobujú im nepohodu a nervozitu.

Skúste dať na syna. Spánok má pokojný, noc prespí, zaškrípanie, pokiaľ je len občasné a v norme, je bežné. Podľa všetkého za čas spánku načerpá potrebnú energiu.

Zrejme by ste si potrebovali viac oddýchnuť vy. Skúste hľadať spôsob ako by ste boli aj vy oddýchnutá, aj synček spokojný. Možno sa s ním ráno dohodnúť, že nemusí spať, ale môže si čítať. Vyjadrite aj svoje potreby.

Je dôležité, aby ste boli v pohode obaja.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com