Priateľ odmieta otcovstvo. Ako sa nemám pri ňom zblázniť?

Zodpovedané
28. aug 2022

Dobrý deň,

keď sme sa s priateľom dávali pomaly dokopy, tak na našom spoločnom výlete mi oznámil, že čaká dieťa s inou ženou. Veľmi ma to ranilo, nevedela som sa s tým zmieriť. Týždeň na to som sa stretla s mužom, s ktorým som sa stretávala už dlhý čas predtým ako som spoznala priateľa a skončili sme v posteli. Dávali sme si však pozor ako aj predtým.

Neskôr sme obaja ochoreli a potom som zistila, že som tehotná. Lekári potvrdili nezávisle od seba, že dieťa bolo počaté v tom čase, ako sme obaja boli chorí a strávili spolu dva týždne nonstop v karanténe.

Priateľ však odmieta veriť, že dieťa, ktoré čakám je jeho. Vraj po narodení mu svoje priezvisko nedá, kým nebude mať v rukách test otcovstva. Ja som s testom súhlasila, lebo viem, že dieťa je jeho. Neustále mi to však vyhadzuje na oči, ničí má neustálymi výčitkami, lebo jemu jeho veštica povedala, že jeho druhé dieťa (obaja máme deti z predošlých vzťahov) bude chlapec. Že jeho osudom je mať syna ako druhorodeného. Že ak to bude dievčatko, alebo nejako choré, určite nebude jeho.

Lekári nás dlho strašili, že bude mať vrodenú vadu. Nakoniec je všetko v poriadku, ale problém nastal, lebo čakám dievčatko.
Som z neho zmätená, pretože na jednej strane hovorí, že s jeho krvnou skupinou je nemožné aby mal dieťa nijako choré, na druhej strane tvrdí, že nie je jeho.

Neustále mi dáva všetko za vinu, že keby som nebola s iným, mohli sme byť šťastní.

A čo jeho podiel viny na tomto všetkom?

Nie je to aj jeho vina, keď mi oznámil takú vec?

Dieťa s inou ženou nie je nič?

Pretože mne vraj už nedokáže veriť, lebo som ho zradila a podviedla. Žijeme spolu, ale neustále má kontroluje, podozrieva, neustále žijem pri ňom v strachu čo príde ďalej.

Nepomáha ani to, že mu stále hovorím, že to bola chyba a ja viem, že to nejde len tak hodiť za hlavu, ale proste nechápem prečo to stále dokola rieši, stále má kontroluje ana obviňuje zo všetkého a aj z toho, že údajne ja som ťa, ktorá ho kontroluje a chce mu rozkazovať.

Ako sa nemám pri ňom zblázniť?

Ďakujem

Dobrý deň,

vaša situácia je pomerne zložitá. Ja sa v svojej praxi nevenujem poradenstvu u dospelých ľudí. Z toho však čo píšete vnímam, že potrebujete svoje emócie určitým spôsobom ošetriť.

Odporúčam vám vyhľadať niekoho, s kým budete pracovať dlhodobejšie, pretože stres, ktorý pravdepodobne prežívate rozhodne nebude nikomu na prospech.

Prajem veľa zdaru.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička