Dá sa ovplyvniť pôrodná hmotnosť bábätka?

Zodpovedané
10. júl 2019

Dobrý deň,

obe moje detičky mali okolo 4 a cez 4 kg. Bohužiaľ, obe sa narodili sekciou. O nejaký čas by sme chceli ďalšie bábätko, ale veľmi by som chcela ešte rodiť prirodzene. Keďže druhý pôrod bol neúspešne VBAC.

Lekár mi však povedal, že v mojom prípade to bude možné už asi iba sekciou, čoho sa už bojím. Jedine, že by bábo bolo menšie ako predošlé dve, dalo by sa to skúsiť prirodzene.

Stretli ste sa s niečím podobným?

Dá sa nejako ovplyvniť pôrodná hmotnosť bábätká?

Ďakujem

Dobrý deň,

počas tehotenstva je veľmi dôležité mať vyváženú stravu.

V žiadnom prípade sa netreba prejedať. Treba mať veľa ovocia a zeleniny a pohyb, ak to tehotenstvo umožňuje.
Niekedy väčšie bábätka bývajú aj z výživových doplnkov. Ak je pestrá strava, netreba ich jesť.
A veľmi držím palce, aby sa Vám pôrod podaril podľa vašich predstav.
Je možné porodiť vaginalne aj po dvoch sekciách. Je dobré však na tom pracovať už počas tehotenstva.

Určite odporúčam prácu s panvovym dnom so skúseným fyzioterapeutom, ktorý má skúsenosti s prácou s tehotnými.

Takisto je dobré sa spojiť s nejakou dulou vo vašom regióne, aby Vám pomohla s prípravou na pôrod a takisto povedala možnosti, kde v ktorej pôrodnici a s ktorým pôrodníkom je najväčšia šanca na vaginalny pôrod v tejto situácii.

Držím palce

Prajem Vám pekný zvyšok dňa,
Andrea