Ako zmiernim príznaky syndrómu karpálneho tunela?

Zodpovedané
5. jún 2019

Dobrý deň,

počas tehotenstva som začala mať problém rukami. V noci som mala opuchy, tŕpnutie prstov a bolesti. Po pôrode to ustúpilo, ale začali ma bolieť ruky pri práci. Natrieť maslo na chlebík je za trest.

Neurológ určil syndróm karpálneho tunela na oboch rukách s tým, že liečba až po ukončení dojčenia. To tak skoro nebude. Odporúčil mi zníženie záťaže pri bábätku. To je však nereálne.

Je možné zmierniť príznaky?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v závislosti od štádia ochorenia rozlišujeme dva druhy terapie a to konzervatívnu a chirurgickú.

Konzervatívna terapia sa odporúča v skorých štádiách ochorenia, kedy sa objavujú ľahké symptómy. Ku konzervatívnym možnostiam liečby syndrómu karpálneho tunela patrí fyzioterapia, ktorá pomáha tlmiť a odstraňovať príčinu ťažkostí.

Z fyzikálnej terapie využívame napríklad biolampu, magnetoterapiu, ultrazvuk a laser. Vždy je na zvážení lekára, ktorú fyzikálnu terapiu predpíše. Ďalej využívame mäkké a mobilizačné techniky. Posledný a najdôležitejší bod liečby je liečebná telesná výchova, ktorá využíva riadenie a koordináciu pohybu k zlepšeniu stavu chorého.

Vy ako mamička ktorá dojčí svoje dieťatko by ste mohli využiť práve tento posledný bod, ktorý sme spomenuli čiže liečebnú telesnú výchovu, prípadne trakcie, mobilizácie a manipulácie v danom kĺbe.

Viac o syndrómu karpálneho tunela si môžete prečítať tu: https://rehabklinik.sk/c/karpalny-tunel/

Prajem pekný deň,
Bc. Eva Slamová
Rehab – Klinik Bratislava
www.rehabklinik.sk