Ako sa dá podchytiť genetická náchylnosť na trombózu?

Zodpovedané
23. feb 2022

Dobrý deň,

sestre mojej maminy zistili mutáciu Leiden 5 zo strany oboch mojich starých rodičov. Mamka a ani moja sestra sa toho genetického vyšetrenia nepodrobili. Mamka má náchylnosť na trombózu, už roky užíva Warfarin. Sesternica dvakrát potratila kvôli mutácii svojej matky, moja sestra mala všetky tri pôrody v poriadku.

Ja som teraz v 9/5 týždni tehotenstva a mám obavy. Užívam Duphaston.

Mám dôvod na obavy?

Aké vyšetrenia by som mala podstúpiť, aby sa vylúčila/podchytila náchylnosť na trombózu?

Na riedenie krvi užívam každé ráno Aspirin Protect 100 1 tbl.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ by ste chceli mať potvrdené, alebo vyvrátené či ste aj vy zdedili túto mutáciu bolo by potrebné spraviť Vám genetické vyšetrenie. U tehotných žien s mutáciami FV Leiden sa používa buď Aspirin alebo nízkomolekulový heparín na prevenciu problémov. Keďže vy na tejto liečbe ste malo by to byť dostatočne podchytené avšak určite je dôležité, aby boli počas tehotenstva neskôr sledované prietoky v maternici z dôvodu dostatočnej výživy dieťatka.

Držím palce, že tehotenstvo bude bez komplikácií.

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko