Ako sa dá potvrdiť Marfanov syndróm?

Zodpovedané
26. jan 2021

Dobrý deň,

mám 21 rokov a už 9 rokov mi opúchajú drobné kĺby na rukách a nohách. Každým rokom to je horšie a horšie. Nikto nevie z čoho. Obvodná doktorka ma poslala k ortopédovi a ten mi zistil Marfanov syndróm na základe toho, že mám dlhé prsty, dlhé ruky a nohy.

Mám 178 cm a keď roztiahnem ruky, tak ich mám na 185 cm. Na základe toho mi povedal, že mám Marfanov syndróm. Obvodná lekárka ma poslala aj k internistovi a ten mi Marfana zrušil.

Ten by mi zrušil všetky diagnózy. Na genetické ma neposlal, lebo že vraj to je zbytočné a tam mi ho nemusia potvrdiť.

Ako sa dopátrať k tomu, či ho mám?

Moja obvodná, ortopéd a cievny lekár si myslia, že ho mám.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri Marfanovom syndróme je okrem poškodenia kostrového systému obvykle prítomné aj poškodenie v kardiovaskulárnom systéme, ale aj zrakovom systéme. Z tohto dôvodu by som Vás odporučila na kardiológiu a oftalmológiu a následne podľa nálezov na genetické vyšetrenie.

V súvislosti s Marfanovým syndrómom máme zistený len jeden gén - FBN1, ktorý sa nachádza na 15. chromozóme. V 75% prípadov je ochorenie zdedené od niektorého z rodičov, v 25% prípadov sa jedná o tzv. "de novo" mutáciu, tj. novovzniknutú mutáciu. Jedná sa o chorobu s autozómovou dominantnou dedičnosťou, tj. stačí mať jednu kópiu génu (z obvyklých dvoch) zmutovanú, na to aby sa ochorenie prejavilo. Následne deti niekoho s Marfanovým syndrómom majú 50% šancu, že zdedia toto ochorenie.

V prípade podozrenia na Marfanov syndróm je veľmi vhodné ho diagnostikovať pred začiatkom tehotenstva, pretože zmeny na srdci spojené s Marfanovým syndrómom môžu spôsobiť komplikácie a vždy sa jedná o vysoko rizikové tehotenstvo. Taktiež sa odporúča, aby mali ženy s Marfanovým syndrómom deti v skoršom veku.

Držím Vám palce, že sa dopátrate k svojej diagnóze, budem rada ak sa mi ozvete ako ste dopadli.

Prajem pekný deň

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko