Dá sa geneticky potvrdiť Phase syndróm?

Zodpovedané
16. nov 2021

Dobrý deň,

9 dňový syn má podozrenie na phase syndrom.

Čo to znamená?

Dá sa to geneticky potvrdiť/vyvrátiť?

Ak áno, tak v akom veku dieťaťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

asi ste pravdepodobne mysleli PHACE syndróm. Je to veľmi zriedkavé ochorenie, ktoré sa častejšie vyskytuje u dievčat ako u chlapcov. To by poukazovalo na dedičnosť viazanú na X-chromozóm, ale zvyčajne sa nejedná o dedičný ale tzv. sporadický (náhodný) výskyt.

Momentálne nevieme toto ochorenie diagnostikovať s pomocou genetických testov, pretože nepoznáme jeho príčinu. Najčastejšie sa diagnóza potvrdzuje CT alebo MR vyšetrením spolu s angiologickým vyšetrením.

Držím palce

MSc. Dominika Valent Raffajová
Tel: +421 908 160 067
Mail: dominika@genotipo.net
Web: https://www.genotipo.net
Instagram: genotipoSK
Facebook: genotipo Slovensko